22.10.09

Szef Sierpnia 80 zatrzymany

Już chyba gorszego dnia prokuratura nie mogła sobie zaplanować. Na zlecenie śledczych z wrocławskiego Psiego Pola policja zatrzymała w Katowicach szef Solidarności- Sierpień 80. Na jutro zaplanowano tymczasem wielką demonstrację w Poznaniu (czytaj tutaj), w której Bogusław Ziętek miał wziąć udział!

Związkowcy już mówią, że są to represje. Wrocławska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ubiegłorocznego strajku we wrocławskim Fagorze (czytaj tutaj). Zarzuty w tej sprawie usłyszały już trzy osoby - powiedziała prokurator Małgorzata Klaus. Dodała, że ponieważ była konieczność przesłuchania związkowca, który nie zgłaszał się na przesłuchania, wydano nakaz zatrzymania. Bogusław Ziętek ma być przesłuchany w Katowicach przez tamtejszą policję i zwolniony do domu. Prokuratorzy nie chcą ujawnić jaki jest związek Bogusława Ziętka ze strajkiem - wiadomo, że nie było go w tym czasie we Wrocławiu. Niewykluczone, że mógł inspirować organizatorów protestu. Tymczasem związkowcy są oburzeni - Patryk Kosela z
Sierpnia 80 podkreśla, że do zatrzymania doszło na dzień przed strajkiem w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. "Przypomina to czarne scenariusze z PRL" - dodaje związkowiec. Patryk Kosela powiedział, że jego związek nie zrezygnuje z radykalnych form protestów.

Oczywiście można się spodziewać, że Ziętek jeszcze dzisiaj po przesłuchaniu zostanie zwolniony i będzie mógł jutro wziąć udział w poznańskim proteście, ale dla wielu związkowców będzie "represjonowanym męczennikiem"- jak to już ktoś określił.

Etykiety: , , , , ,

1 Comments:

At 23 października, 2009 10:32, Blogger antyfaszysta said...

Mimo wszystko mam nadzieję, że to przypadkowa zbieżność terminów. Nie mogę sobie wyobrazić, że mogło to być zatrzymanie prewencyjne.
Jestem naiwny?

 

Prześlij komentarz

<< Home