27.11.09

Dożywocie dla zabójcy 15 letniej Mai!

O tej sprawie pisałem w sierpniu, gdy proces się zaczynał. Dziś wiemy, że sprawca bulwersującej zbrodni - Wiesław Matusiak został skazany na dożywocie. O przedterminowe zwolnienie będzie mógł się starać za 25 lat!

Śmierć 15 letniej Mai to pasmo nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Gdyby wyjąć jakiś klocek, gdyby coś się nie wydarzyło, dziewczyna żyła by pewnie do dzisiaj. Nie będę się na ten temat rozpisywał - zrobiłem to w sierpniu. Wspominałem wówczas też o nieszczęśliwym dzieciństwie oskarżonego. Dzisiaj sędzia Lidia Hojeńska przyznawała, że rzeczywiście tak było. Ale w niczym to nie usprawiedliwia tej zbrodni. Dzisiaj kiedy sędzia odczytywała sentencję wyroku i wymieniała obrażenia jakich doznała Maja panowała absolutna cisza przerywana tylko trzaskami fleszy fotoreporterów. Nikt nie miał wątpliwości jaki będzie wyrok - mogło zapaść tylko dożywocie. Świadczyło o tym chociażby to, że jeszcze przed ogłoszeniem wyroku sędzia zgodziła się na ujawnienie wizerunku i danych oskarżonego.

Przez niemal całą rozprawę Wiesław Matusiak siedział z głową schowaną w dłoniach. Potwierdził tylko, że zrozumiał wyrok. Orzeczenie jest nieprawomocne. Obrońca zapowiedziała apelację od wysokości kary.
Posłuchaj nagrań z tego wyroku na portalu Radia Wrocław.

Etykiety: ,

5 Comments:

At 28 listopada, 2009 01:39, Blogger triskaidekafil said...

Dożywotnie pozbawienie wolności (tudzież kara dożywotniego pozbawienia wolności) znaczy się, nie dożywocie.

 
At 28 listopada, 2009 16:24, Anonymous Anonimowy said...

"dożywocie" to istotnie forma nieprawidłowa, funkcjonująca w języku potocznym na określenie kary dożywotniego pozbawienia wolności... ale czy to właśnie jest w tym tekście najważniejsze? uwielbiam takich nadgorliwych purystów... brawo za instynkt łowcy, triskaidekafil...

 
At 29 listopada, 2009 13:18, Anonymous Unicorn said...

http://www.powiat-olsztynski.pl/t2/index.php?page=news825
Tak sobie myślę, że to dobry temat do poruszenia...Jeśli mamy równo traktować totalitaryzmy.

 
At 29 listopada, 2009 20:04, Blogger triskaidekafil said...

Ten komentarz został usunięty przez autora.

 
At 29 listopada, 2009 20:06, Blogger triskaidekafil said...

Widzę drogi Anonimie, że to rzeczywiście najważniejsza kwestia, bo sam również nie pofatygowałeś się aby odnieść się do meritum tekstu, komentując jedynie zwrócenie przeze mnie uwagi na pewną nieścisłość terminologiczną w tekście.

Osobiście uważam, że podnoszenie świadomości prawnej w tym kraju jest dość ważną kwestią, a pisząc jakiś tekst warto jest dołożyć maksimum staranności w jego redagowanie - ale oczywiście masz prawo mieć inne zdanie.

 

Prześlij komentarz

<< Home