19.1.07

"Wprost": Dzień przed odwołaniem Igor Chalupec zawarł kontrakt na ropę z Rosji dla Orlenu

Dziwny zbieg okoliczności. Jak piszą Jarosław Jakimczyk i Grzegorz Indulski na internetowej stronie tygodnika "Wprost", dzień przed czwartkowym odwołaniem z funkcji prezesa PKN Orlen, Igor Chalupec "podpisał umowę uzależniającą płocki koncern na 5 lat od ropy z firmy, której radą dyrektorów kieruje wiceszef administracji Kremla i były oficer KGB, Igor Sieczin".

Chodzi o firmę Rosneft. Jakimczyk i Indulski opisują ją tak:
Rosneft, od którego pochodzić będzie ropa zakontraktowana przez Igora Chalupca, nie jest zwyczajnym koncernem naftowym, pomimo że swoje akcje sprzedał w lipcu 2006 r. na giełdzie w Londynie za 10,6 mld USD. Firma jest "zbrojnym ramieniem" w ekspansji gospodarczej Rosji, której patronuje prezydent Władimir Putin. To właśnie Rosneft pod koniec 2004 r. kupił firmę-krzak Baikalfinansgroup, która w kuriozalnych okolicznościach przejęła największe złoża Jukosu, odebrane wcześniej siłą koncernowi Michaiła Chodorowskiego przez państwo rosyjskie.
Czy to zwykła, niewinna transakcja biznesowa? Czy też trop przybliżający nas do rozwiązania zagadki pt. "Dlaczego tak naprawdę Igor Chalupec przestał być prezesem Orlenu"?

Jak na tę informację zareagują PiS-owskie władze państwa?

9 Comments:

At 19 stycznia, 2007 08:19, Anonymous Anonimowy said...

KURWA! Dlaczego w tym kraju każdy odwoływany prezes, minister, szef, itp. musi w ostatniej chwili przed odejściem podpisać jakiś papier? Przecież to jest sprawa dla prluratury i mam nadzieję, że któraś się tym zainteresuje.

 
At 19 stycznia, 2007 08:20, Anonymous Anonimowy said...

miało być PROKURATURY :)

 
At 19 stycznia, 2007 09:17, Anonymous makowski said...

jest -- albo nie jest.
"wprost" nie od dziś liże to, no... siedzenie Władzy; więc nie wierzyłbym w przypadkowość tej informacji.
(może) to był standardowy kontrakt; od dawna negocjowany -- a może przekręt i Zdrada (wrogich i te pe).
ale robienie sensacji -- to raczej specjalność pp. Kacz. i towarzyszączych im Towarzyszy (z kc pzpr. znaczy: z "Wprost"...)
jak sex-skandal w samogwałcie -- to zaraz trza kogoś aresztować...
jak wielgus -- to wołoszański.
jak orlen -- to wprost i KGB...
i tak w kółeczko...

 
At 19 stycznia, 2007 09:39, Anonymous change said...

problem naszej nieszczęsnej którejśtam RP polega głównie na tym, że całkowicie odwraca się priorytety. rusofobia Kaczyńskich nieustannie koncentruje się na tym _z kim_ zawarto jakiś kontrakt, a nie _na jakich warun kach_ został zawarty.

jest o tym mowa w tekście Wprost?

bajdurzenie o "bezpieczeństwie energetycznym" staje się zasadne dopiero, gdy okazuje się, że podpisaliśmy kontrakt na niekorzystnych warunkach, czyli np. za pół roku dostawca może jednostronnie podnieść cenę o x% powyżej ceny rynkowej.

ale o tym nikt nie mówi. ważne, że podpisano kontrakt z firmą z Rosji. a można było np. z Gujaną Francuską.

to wystarczy, by zadąć w róg "bezpieczeństwa narodowego" i powtykać swoich ludzi gdzie popadnie

 
At 19 stycznia, 2007 09:48, Anonymous makowski said...

>> change
otóż to.
Ruscy jacy są -- i Koń widzi. ale.

"Nawet poseł Jacek Kurski, uważany za jednego z kadrowych w Prawie i Sprawiedliwości, który jeszcze rok temu naciskał na zmianę szefa tej firmy, teraz zmienił zdanie.
– Jestem zwolennikiem twardej oceny wszystkich prezesów spółek Skarbu Państwa powołanych przez poprzednią ekipę. Ale akurat ekipę prezesa Chalupca oceniałem najwyżej – podkreśla..."
(...)
Kontakty z postkomunistycznym establishmentem, ułatwiane przez Henrykę Chalupec, szefową Budimeksu, mają dziś – w oczach polityków PiS – dyskwalifikować jej syna Igora. Jego ojciec Adam Chalupec był co prawda w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim, ale potem system go wciągnął...

(z dzisiejszego Życia Warszawy)
http://www.zw.com.pl/

jak widać -- najistotniejsze (dla Przyszłości Narodu und Gospodarki) jest to, co kto robił w latach 1944-46...
i czyim jest Dzieckiem...

 
At 19 stycznia, 2007 12:00, Anonymous rafalpanas said...

Podrzucam ciekawy link do bloga panów Gorzelińskiego i Kasprówa z z wpisem na temat Chalupca, Orlenu i kontraktu: http://blog.marazm.pl/?p=67

 
At 19 stycznia, 2007 13:15, Anonymous Olgierd said...

Zdecydowany błąd. Oczywiście panowie z PiS od jakiegoś czasu planowali skok na Orlen - tu ja widzę ;-) - ale oględnie rzecz mówiąc za taką umowę jednak pan prezes zasługiwał na wylanie.

 
At 19 stycznia, 2007 14:50, Anonymous Anonimowy said...

Mocne!

 
At 19 stycznia, 2007 15:08, Anonymous ? said...

"Podrzucam ciekawy link do bloga panów Gorzelińskiego i Kasprówa z z wpisem na temat Chalupca, Orlenu i kontraktu: http://blog.marazm.pl/?p=67"

Może i mocne, ale średnio obiektywne biorąc pod uwagę dla kogo chłopcy pracują.

 

Prześlij komentarz

<< Home