17.1.07

Fundacja "Help", czyli charytatywne bagno

Przy okazji kolejnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wybuchają dyskusje o zasadności i uczciwości akcji charytatywnych. Temat okazuje się być na fali. Bo ledwo przebrzmiały spory o tegoroczną Orkiestrę, a już wróciła głośna od kilku lat sprawa Fundacji "Help". Jak poinformowało we wtorek Polskie Radio Wrocław, w tej sprawie będzie nowy proces.

O co chodzi? Na konta "Help" wpływały nawiązki sądowe zasądzane sprawcom wypadków drogowych. Przez trzy lata uzbierało się tego łącznie prawie 4 mln zł. Ale założyciele fundacji, Zbigniew M. i Dariusz M., zamiast pomagać dzieciom - ofiarom wypadków drogowych - mieli wyprowadzać te pieniądze. W ten sposób mieli wyłudzić prawie 3,5 mln zł. Co ciekawe, na pomysł założenia "Help" wpadli siedząc w areszcie i słuchając sejmowych debat o rekwirowaniu samochodów kierowcom, którzy spowodowali wypadki po pijanemu.

Teraz ta przygnębiająca historia trafi na ekrany. Filip Bajon nakręcił na jej podstawie film. Wystąpili w nim m.in. Kinga Preis, Jan Nowicki i Maciej Stuhr.

Oczywiście, trudno porównywać sprawę Fundacji "Help" do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To tylko przykład na to, jak słuszna idea może się wykrzywić i zamienić w paskudne bagno.

Dominik "Pinio" Panek, Polskie Radio Wrocław

6 Comments:

At 17 stycznia, 2007 08:00, Anonymous Anonimowy said...

Ciekawe ile różnego rodzaju fundacji, stowarzyszeń i klubów "charytatywnych" to w rzeczywistości maszynki do pieniędzy...

 
At 17 stycznia, 2007 10:07, Anonymous makowski said...

maszynki do pieniędzy
niekoniecznie.
wystarczy, że są dobrym interesem dla ich twórców. którzy w dodatku -- nie są "społecznie potępiani" (jak te Ynne Złodzieje naszy gospodarky)
.....
i ciekawe, ale się nie dowiesz.
wszak "Świętych" -- się nie tyka...
no, chyba że zadrą z kościołem...
(np. katolickim)
wtedy Wladza (aktualna...)

 
At 03 marca, 2007 22:28, Anonymous Anonimowy said...

Witam wszystkich
Jestem Prezesem Fundacji pomagającej ofiarom wypadków drogowych i jestem zły.
Opinie o fundacjach... Nikt nie mówi o sponsorach, którzy pytają się, ile dostaną z darowizny na rzecz podopiecznych, a takich często spotykam i żegnam od razu.
Jest nam ciężko związać koniec z końcem, musieliśmy zrezygnować z lokalu - bo nie było nas stać.
Prosiłbym wszystkich, byśmy nie generalizowali i sami zaczeli pomagać innym i poczuli smak potu.
łatwo jest krytykować i nic nie robić.
Zacznijmy od siebie...

 
At 22 października, 2008 09:09, Anonymous Anonimowy said...

łatwo jest napisac wyprowadzili pieniądze - a ja znam tą sprawe ... I nikt nie wyprowadził pieniędzy a jedynie wyremontowano za te pieniądze ośrodek w Szklarskiej (miał być właśnie dla dzieci)... To sprawa medialna a prokuratura rozpędziła się w swoich imaginacjach. Skoro takie są oczywiste i jednoznaczne zarzuty to czemu jeszcze nie ma skazujących wyroków? Gdyby państwo działało jak należy to instytucje typu fundacje w ogóle nie musiałyby istnieć... Łatwo kogos opluć - ale czy naprawde jesteście obiektywni???

 
At 22 października, 2008 21:49, Blogger pinio said...

nie bardzo wiem o czym piszesz. Skazujące wyroki zapadły prawie 2 lata temu. Wyrok został uchylony tylko dlatego, że dwie osoby uniewinniono, a zdaniem Sądu Okręgowego także one powinny być skazane. Dzisiaj miał się rozpocząć ponowny proces, ale zachorowała pani sędzia...

 
At 20 marca, 2009 18:31, Anonymous Anonimowy said...

czy fundacja zbiera pieniądze po domach, sprzedaje cegiełki? zgłosiły się do nas do mieszkania podające się za ZARABIAJĄC E DLA FUNDACJI, CZY TAK DZIAŁA TA FUNDACJA?

 

Prześlij komentarz

<< Home