30.8.06

Prof. Zbigniew Hołda w TOK FM: Koalicja rządząca przejmuje faszystowską retorykę

Niezwykła rozmowa w Komentarzach radia TOK FM. Gościem Ewy Wanat był dziś prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Temat dyskusji - sprawa darmowego czasu antenowego w mediach publicznych dla radykalnych nacjonalistów z Narodowego Odrodzenia Polski.
Prof. Hołda nie przejmuje się zbytnio samym NOP-em, wszak to organizacja marginalna. Jego zdaniem gorsze jest co innego. Jak twierdzi, "partie tworzące koalicję - PiS, LPR i Samoobrona - przejmują faszystowską retorykę, zachowania, gesty, słowa Narodowego Odrodzenia Polski".
Jako ilustrację tej tezy Zbigniew Hołda podał... "brutalny język prezydenta, premiera, ministrów, posłów".

Śmiała konstrukcja myślowa. Jeśli prof. Hołda sugeruje, że bracia Kaczyńscy to w gruncie rzeczy faszyści, to pozostaje jedynie ubolewać, że takie kuriozalne poglądy głosi przedstawiciel poważanej i zasłużonej instytucji, jaką jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

A może ma rację? Co o tym sądzicie?

24 Comments:

At 30 sierpnia, 2006 15:28, Anonymous Anonimowy said...

Jezeli nie rozumiecie to to znaczy faszystowska retoryka to wroccie do szkoly. Jezyk goebelsowski, szukanie wroga, ekonomia narodowo socjalistyczna. To sa elementy retoryki faszystowskiej - i tutaj Holda ma racje. Ale brakuje na przyklad nagonki na Zydów - skoro Dorn jest wicepremierem a Wildstein prezesem TVP.

 
At 30 sierpnia, 2006 15:40, Blogger Łukasz said...

Anonymous,
Bardzo dziękuję za miłą podpowiedź. Będę dodatkowo zobowiązany, jeśli zechcesz nam podać adresy utworzonych przez obecny rząd obozów koncentracyjnych, namiar na jakieś główne biuro totalitarnej monopartii i wyjaśnić dlaczego właściwie możesz pisać to, co tu piszesz? Przecież już dawno powinieneś siedzieć!
A-ha, a jakimiż to "faszystowskimi gestami" posługują się, w Twym mniemaniu, "partie tworzące koalicję"?

 
At 30 sierpnia, 2006 15:46, Anonymous Anonimowy said...

A jak zamawiają piwo niektórzy posłowe LPR ?
O retoryke chodzi a nie o obozy.
A biuro to wkrotce bedzie w kazdym powiacie :-) blizej ludzi - nieprawdaż ?

 
At 30 sierpnia, 2006 15:56, Anonymous Anonimowy said...

Ponoc w Polskim Radiu ktorego Jedynka kieruje byly I sekretarz PZPR PRIII M.Wolski zakazano posiadania Wyborczej i Polityki.
Wolne media PiS nieprawdaż ?

 
At 30 sierpnia, 2006 15:57, Anonymous Anonimowy said...

Powiem tylko tyle: typowe dla NSDAP we wczesnych latach trzydziestych bylo tworzenie "obywatelskiego odruchu protestu wobec nieudolnego rzadu" (doslownie tlumacze z "Voelkischer Beobachter") oraz bojkotowanie (wychodzimy z sali panowie...) glosowan w Reichstagu i paralizowanie jego prac, co oczywiscie dzialo sie jak NSDAP mialo 107 miejsc i bylo opozycja, a nie 230 i wiekszoscia. Kto nie wierzy, to moze sobie obejrzec film "Hitler: The Rise of Evil", pokazywany ostanio w TVP, gdzie pokazano to w calkiem dobry sposob.
Tak wiec poslugujac sie powyzszym przykladem jest powod, aby smialo napisac, ze "Platforma Obywatelska przejmuje nazistowski styl dzialania". Prawda czy falsz? Oczywiscie falsz. Holda rowniez sie gleboko myli. Wystarczyloby poczytac troche gazet niemieckich z czasow Republiki Weimarskiej, aby uswiadomic sobie, ze pan profesor posluguje sie stereotypami. Zapewniam ze wystarczyloby pare gazet z tamtego okresu aby wyprowadzic profesora z bledu (przykladowe slowa kluczowe: Eiserne Front, Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold). A bynajmniej nie bronie tu nazistow, po prostu nawoluje do naukowej uczciwosci. W tamtych czasach w Niemczech NIKT nie przebieral w slowach. Wlosy by sie zjezyly niektorym na glowie gdyby poczytali co nieco z tamtego okresu.

Slowa Holdy sa kompromitacja nie tylko dla Helsinskiej Fundacji Praw Czlowieka. Jest takze porazajace, ze dzis profesorem w Polsce chyba juz moze byc kazdy. Szczerze mowiac, jako pracownik nauki jestem zdruzgotany wypowiedzia Holdy.

Galaktyczny Edek

 
At 30 sierpnia, 2006 16:28, Anonymous entefuhrer said...

"Pozostaje jedynie ubolewać", że autorzy całkiem sensownego bloga nie widzą różnicy między "przejmowaniem faszystowskiej retoryki" a "byciem faszystami"...

Nie upierałbym się zresztą przy słowach "faszysta, faszystowski"; chodzi w ogóle o, widoczne gołym okiem, tęsknoty do jakiejś formy autorytaryzmu (np. czy obecna ekipa wyobraża sobie po ew. przegranych wyborach oddanie władzy we wszystkich właśnie świeżo "odzyskanych" instytucjach ? Myślę, że wątpię ;)

Na szczęscie tęsknoty owe realizują się, jak na razie, głównie w sferze werbalnej, ale pamiętamy, że "na początku było słowo". Pytanie brzmi - co będzie później ?

P.S. "Obozy koncentracyjne" ? Zbędna ostentacja; społeczeństwo - w razie potrzeby - można dziś zastraszać przy użyciu o wiele subtelniejszych metod ;) Zresztą - mówimy tu chyba o jakimś ew. zagrożeniu a nie realnie istniejącej już rzeczywistości ?...

 
At 30 sierpnia, 2006 17:02, Anonymous Anonimowy said...

wiadomo. "faszysci i zaplute karly reakcji". jak jest jakies niebezpieczenstwo to sie slyszy tego typu frazy. nihil novi. Co do "zakazania" wyborczej i polityki w PR radze uzywac mozgu a nie gazety wyborczej - latwiej konfrontowac sie z rzeczywistoscia. Targalski poszerzyl oferte ideowa. Obcial nadwyzke wyborczej (39 w newsroomie, co oni z tym robili? wcierali sobie w czola, inhalowali sie?:) a zaoszczedzone w ten sposob srodki przeznaczyl na poszerzenie spektrum prasy. Pluralizm. Takie trudne slowo. Oczywiscie chylacy sie ku upadkowi koncern podnosi lament bo jesli podobna ekonomicznie uzasadniona racjonalizacje przeprowadza inne podmioty panstwowe naklad gazrurki moze znaczaco spasc. czarne chumry wisza nad ulica czerska. poza tym jak donosza swistaki do konca grudnia co trzeci pracownik ministerstwa prawdy z ulicy czerskiej straci prace. howgh!

 
At 30 sierpnia, 2006 17:35, Anonymous change said...

myślę, że to jednak nie profesor Hołda posługuje się stereotypami, ale niektórzy tu wypowiadający się i utożsamiający faszyzm z hitlerowskim nasizmem.

jeśli wziąć pod uwagę encyklopedyczną definicję faszyzmu (jego włoskiego pierwowzoru, a nie późniejszych mutacji), to - niestety - dość trudno się doszukać znaczących różnic między tym, co mówi owa definicja, a tym, co oglądamy od prawie roku na co dzień.

 
At 30 sierpnia, 2006 17:49, Anonymous Anonimowy said...

Oskarżenia o faszyzm
Już od początków faszyzmu, termin ten był wykorzystywany w propagandzie oraz polityce. Słowa faszyzm, faszystowski były używane przez Sowietów w celach propagandowych przeciwko socjaldemokratom i państwom autorytarnym (np. Polska po 1926). Obecnie o faszyzm oskarża się wielu polityków prawicowych, konserwatywnych, często bezpodstawnie. Faszyzmem nazywane są także różnego rodzaju inicjatywy środowisk narodowo-katolickich od legislacyjnych po społeczne.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Faszyzm

 
At 30 sierpnia, 2006 19:02, Anonymous vrilix said...

Jakie elementy?
Gdzie noc kryształowa, gdzie ustawy norymberskie, a obozy?
Językiem goebbelsowskim poslugiwali się też Włosi, Hiszpanie, Francuzi-Vichy, legiony "ochotników" z Belgii-SS Walonien, Holandii, Francji, Ukrainy, Wegier, Rumunii, Finlandii.. i nawet Rosji-ROA i RONA..Tutaj można mówić o czymś pokrewnym-rządy totalitarne czy autorytarne ale retoryką biało-czarną posługują się także Iran, Izrael, USA, Rosja, Chiny.. i praktycznie każde państwo w róznych momentach dziejowych..
nagonki na Zydów jakoś nie widzę..
Aby rozmawiać o faszyźmie proponuje najpierw poczytać o nim. A prof. Hołdzie radziłbym wrócic na lekcje WOS-u..
Takie ahistoryczne bzdurzenie już mnie drazni.
PROSZĘ POKAZAĆ KONKRETY?
ps. Nie zapominaj anonymous że nazizm wywodzi się z..socjalizmu;-)
a FASZYSTOWSKI GEST kWACHA TO CO?
http://www.searchengines.pl/phpbb203/index.php?showtopic=6862&st=90#
jak napisal kolejny blogger-na razie blizej PO do tego..
Co innego autorytarne ciągoty albo chęci tworzenia "silnego państwa" a co innego faszyzm i co za tym idzie dalej nazizm..
Oczywiście to bardzoe wygodna metka-jak antysemityzm..
Nie przypuszczałem, że kolejny prof. okaże się "pozytecznym idiotą.."
......

 
At 30 sierpnia, 2006 20:14, Anonymous Anonimowy said...

No i panowie z blogu 5władza dołączyli do ekskluzywnego grona piewców rządu. Stąd już krok do byciaq "niezależnym" publicystą jak Semka, hehe.
A to, że coraz więcej ludzi (łącznie z Hołdą) protestuje przeciwko jego poczynaniom, to oczywiście dlatego, że wszyscy oni mają omamy, są idiotami i łżeelitami. Coo ciekawe, udziela się panom typowo PiSowska obsesja śledzenia wszystkich nieprzychylnych głosów na temat rządu, oczywiście w głębnokim przeświadczeniu, że muszą być z gruntu niesłuszne.

Faszystowska retoryka objawia się m.in. w szukaniu na siłę wyimaginowanego wroga i publicznym pomawianiu go oraz obwinianiu o wszelkie niepowodzenia w kraju. Taktyka stosowana zresztą z powodzeniem również w innych systemach totalitarnych. Radzę zastanowić się głębiej nad mottem polskich skinów "Nie każdy Żyd jest wrogiem, ale każdy wróg jest Żydem". Ono właśnie dzisiaj nabiera szczególnego sensu - dzisiaj każdy wróg jest co najmniej z PO, a najlepiej jakby był jeszcze lumpenliberałem, antypolakiem, pedałem i zdrajcą przy Okrągłym Stole.

Akurat dzisiejsza Polityka poświęciła temu tematowi pierwszą stronę.

 
At 30 sierpnia, 2006 20:43, Anonymous Anonimowy said...

nie chodzi o chwalenie rzadu tylko o nie tracenie kontaktu z rzeczywistoscia. Purystom jezykowym polecam "gnojkow z IPN-u", "holote gardlujaca w internecie" "pelne nienawwisci oczy Macierewicza" "ludzi chorych z nienawisci" "czarny sweter ministra Palubickiego" "mlodych gnojow zajmujacych sie lustracja" i cala mase innych slow-bejsboli jakimi rozprawiano sie ze wszystkim co smialo zbaczac z kursu wyznaczonego przez nieomylnych modernizatorow. jesli mialoby sie wskazywac na jakis okres transformacji w ktorym istnialoby niebezpieczenstwo odgronej monopolizacji rynku ideii czy wymiany mysli to bylaby to raczej duszna pierwsza polowa lat 90tych a takze poczatek jej fazy schylkowej (2001) gdy wydawalo sie ze na wieki Polska bedzie "krajem jednej partii i jednej gazety"

 
At 30 sierpnia, 2006 20:45, Anonymous Anonimowy said...

"Faszystowska retoryka objawia się m.in. w szukaniu na siłę wyimaginowanego wroga i publicznym pomawianiu go oraz obwinianiu o wszelkie niepowodzenia w kraju"
Superdefinicja..
Gratuluje poczucia humoru..
W tym sensie wiekszosc w PO, SLD i PSL jest faszystami..
Pomijam tu grupy mniejszosciowe szukające na siłe wroga--zaraz pewnie okaze się, że nazwiecie mnie homofobem;-) faszystą:D
LOL

 
At 30 sierpnia, 2006 20:50, Blogger Artur said...

Drogi Anonymousie (ten od naszej "niezależności").

Chciałbym Cię przeprosić za to, że nie podejmę z Tobą dyskusji.

Nie widzę sensu polemizowania na poziomie wyznaczonym przez Twój komentarz.

Ty pozostań przy lekturze "Polityki", ja - przy pisaniu tutaj. I obaj będziemy zadowoleni.

 
At 30 sierpnia, 2006 21:37, Blogger jotesz said...

Retoryka jest czymś, co można przejąć od każdego, diabła nawet, jeśli uzna się, że retoryka ta da rezultaty. Czyż z grubsza nie o to chodziło Jackowi Bullterierowi Kurskiemu?

Od faszyzmu (w mutacji niemieckiej) naszych zwpolenników skutecznych retotyk różni ekstremalnie stosunek do Kościoła Katolickiego - instrumentalny, ale ogólnie pełen szacunku i wybiórczej czołobitności.

Myślę, że nie faszyzm, nawet nie jakieś początki, ale obserwować czujnie należy.

Może tak czujnie jak Piąta Władza i w miarę neutralnie...

 
At 31 sierpnia, 2006 01:01, Anonymous galopujacy major said...

Oczywiscie wszystko zalezy co rozumie sie pod pojeciem faszyzmu.
Niemiecki faszyzm czyli nazizm mutacja niemiecka to zupelnie cos innego. Jezeli juz to profesorowi chodzilo ( jak sadze ) o faszyzm wloski i tu tez sie myli.
W Polsce zadnego faszyzmu nie ma rzeczywiscie troche sie ten, notabene swietny prawnik, skompromitowal.

Natomiast mozna zaryzykowac twierdzenie ze obecna retoryka obozu władzy w niektórych aspektach moze sie kojarzyc z bolszewicka badz faszystowka propaganda. Jezeli premier tworzy policje polityczna i uzaadniaja twierdzeniem ze ten kto nie ma nic na sumieniu nie musi sie jej bac to nie jest wina prof.Holdy czy Donalda Tuska ze tak samo mówili bolszewicy czy faszysci.Podobnie gdy oglasza sie pomysl nacjoanlizacji w sektorze energetycznym lub uchwala sie przepis nakazujacy(!) okreslone osoby( tzw.OŹI)zwalniac z pracy.

Ktos juz wczesniej takie rzeczy mowil nalezaloby sie zastanowic jakie wyciagnac z tego wnioski.

artykul w Polityce swietny polecam

 
At 31 sierpnia, 2006 08:36, Anonymous bobek said...

galopujący (dokąd?) major powiedział: "Jezeli premier tworzy policje polityczna (...)gdy oglasza sie pomysl nacjoanlizacji w sektorze energetycznym lub uchwala sie przepis nakazujacy(!) okreslone osoby( tzw.OŹI)zwalniac z pracy..." no i jak tu z tym dyskutować? Pierwsze to teza, czemu nie poprzestać na tym, że ma to być urząd antykorupcyjny? Masz jakieś dowody majorze, czy tylko zawodzenia Rokity o nalotach o piątej rano? Drugie, w proponowanym zakresie - nawet, gdyby miało się zrealizować, ma tyle wspólnego z bolszewią i nazizmem co Francja, która kontrolę nad sektorem energetycznym zachowała.
Trzecie to już sobie wymyśliłeś, bo takiego przepisu nie uchwalono. Możliwość zwalniania z tego powodu to co innego, a jesli nie rozumiesz dlaczego, chętnie ci wytłumaczę.

 
At 31 sierpnia, 2006 09:02, Anonymous trawozerca said...

Czy faszystkowska, wahalbym sie. Ale ze faszyzujaca to i owszem. O ile sie zgodzicie z teza ze ruchy skrajne sa niebezpieczne, to drink w postaci PiSu i LPRu z 'wisienką' w postaci Leppera brzmi zlowieszczo.

Najbardziej grozne jest to ze obecna wladza wszystkich, ktorzy mysla inaczej uwaza za wrogow Polski. Obojetnie: rzeczywistych czy wyimaginowanych.

 
At 31 sierpnia, 2006 10:08, Anonymous Kura56 said...

ZnamHołdę z czasów gdy miał ze mną ćwiczenia z karnego materialnego. Fajny facet był. Niestety jego poglądy to są od lat zbieżne z poglądami Demokratów PRL, pogrobowców UW, Filara,Widackiego i innych. Żona profesora Zbyszka zostałaostatnio naczelną GW w Lublinie.

 
At 31 sierpnia, 2006 13:35, Anonymous galopujacy major said...

Bobek dla mnie Rokita zadnym prawniczym autorytetem nie jest.

CBA nie jest zwykłym urzedem antykorupcyjnym
Zwykłym urzedem antykorupcujnym bylby pion wydzielony w policji tak jak jest CBŚ,
Tymczasem CBA ma miec prawo nie tylko 9 miesiecznego kontrolowania przedsiebiorców( narusza to swobode dzialalnosci gospodarczej i konstytucyjne rozstrzyganie spraw w rozsadnym terminie)ale takze moze kontrolowac partie polityczne. Słuzba stworzona przez swoich na czele której stoi radykalny zwolennik jednej opcji ma teraz kontrolowac inne partie. Jej kształ został uzasadniony zgrabnym bolszewickim cytatem.

Jezeli chodzo o nacjonalizacje.Co innego drogi kolego jest nie sprzedawanie sektora a co innego odbieranie czyjes własnosci juz sprzedanej. Istnieje prawna mozliwosc uwałszczenia gruntów za słusznym odszkodawniem ale ma to sens poniewaz gruntów nie da sie przesunac i z wzgledu na ich specyfike nie moze jadna osoba blokowa c np, budowe portu czy waznej drogi. Natomiast nie widze powodu dlaczego rzad ma miec prawo do odbierania wlasnosci komus kto kupił wiekszosciowy pakiet akcji sprzedawanych na gieldzie. Akcje wzrosna Kaczynscy sie połapia ze Kulczyk chce je sprzedac na rynlku to zaraz go wykupia .Przeciez to czysty bolszewizm.

No i trzecia sprawa senat uchwalił poprawke nakazujaca zwalnianie z pracy kogos kto był OŹI , poprawke wniesli senatorowie PISu. Z jakiej racji ktos ma decydowac czy w swoim wydawnictwie mam zatrudniac np.Herberta (gdyby zył) czy w swojej firmie ma dac etet Zycie Gilowskiej i innym

Co innego miec taka mozliwosc a co innego gdy ktos zakazuje mi zatrudniac takiego a takiego do tego czesto poszkodowanego przez bezpieke9 bo o fakcie bycia OŹI nic nie wiedział)

istnieje bardzo duze prawdopodobienstwo utrącenia tych poronionych pomyslów przez TK albo ETS

 
At 31 sierpnia, 2006 18:16, Blogger Kłapacz said...

Skoro rozmawiają Panowie o faszyzmie trzeba koniecznie zareklamować ważną stronę dotyczącą tej tematyki.

http://fasheiscool.glt.pl/

 
At 31 sierpnia, 2006 18:23, Anonymous Anonimowy said...

Pytam panów z IPN: czy wyście się z chu...m na łby pozamieniali?! - powiedział "Życiu Warszawy" oburzony Andrzej Celiński

a to jest retoryka jaka? oświecona?

 
At 04 września, 2006 15:30, Anonymous misz said...

retoryka podworkowa. ale co z tego?

 
At 19 stycznia, 2009 12:21, Anonymous Anonimowy said...

wypowiedz prof? Hołdy w TV info 19.01.09 na temat samobójstwa W PŁOCKU .. TO wypowiedż Jołopa

 

Prześlij komentarz

<< Home