29.8.06

Waldemar Pawlak założył bloga!

Kolejny były premier dołączył do blogosfery. Po Kazimierzu Marcinkiewiczu bloga założył Waldemar Pawlak, dziś prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, w latach 1992 oraz 1993-1995 premier.

Podobnie jak Marcinkiewicz, Pawlak prowadzi swojego bloga na Onecie. Pierwszy wpis jest z dzisiaj (29 sierpnia), ostrzega przed PiS-owskim pomysłem wydłużenia okresu obowiązkowego przechowywania danych z rozmów telefonicznych, sms-ów i e-maili do pięciu lat. Zdaniem Pawlaka, jest to zagrożenie dla obywateli, którzy "mogliby stać się ofiarami szantażystów".

Blog Pawlaka to kolejny element walki PSL o utrzymanie się w pierwszej lidze polskiej polityki. W sierpniowych sondażach PSL oscyluje wokół progu 5 proc. poparcia (OBOP: 6 proc.; CBOS: 3 proc.; Pentor: 1,5 proc.). W walce o wiejski elektorat ludowcy przegrywają z Samoobroną, ale i z PiS (w dużej mierze za sprawą głośnego ostatnio PiS-owskiego szefa sejmowej komisji rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza). Co więcej, PiS zawarł właśnie porozumienie wyborcze z rozłamowym PSL-Piast Janusza Wojciechowskiego, eksprezesa PSL. W tej sytuacji ludowcy Pawlaka muszą twardo rozpychać się łokciami.

Możliwe, że w ramach tzw. blokowania list w jesiennych wyborach samorządowych, PSL zawrze porozumienie wyborcze z Platformą Obywatelską (nie byłoby to niezwykłe - obie partie od paru lat współpracują ze sobą w Parlamencie Europejskim, w ramach frakcji Europejskiej Partii Ludowej).

Wpis Pawlaka o prawie telekomunikacyjnym ma wydźwięk liberalny. Zaś pisanie bloga to ukłon w stronę ludzi młodych, korzystających na co dzień z nowych technologii, mieszkających raczej w dużych miastach. A przecież nie jest to tradycyjny elektorat PSL. Notabene, na oficjalnej stronie internetowej ludowców odnajdziemy m.in. i takie oto hasło: "PSL - Skuteczni dla młodych". Czyżby kompleksowy lifting wizerunku tej partii?

Komu mało Waldemara Pawlaka, może zajrzeć na jego stronę internetową.

Ciekawi jesteśmy, jak oceniacie kondycję PSL. Czy słabnąca pozycja ludowców to przejściowy kryzys czy może początek końca tej formacji?

4 Comments:

At 29 sierpnia, 2006 20:28, Blogger Benny Kuleczka said...

Myślę, że wcześniej czy później PSL zejdzie ze sceny, choć jeszcze nie w tym roku. Za 3 lata zapewne nie dostanie się do Sejmu, a potem stopniowo rozpływać się będzie w PO i może jakieś jednostki przejdą do lewicy. Pomysł Pawlaka dobry, ale raczej nie przedłuży egzystencji samego Stronnictwa.

 
At 30 sierpnia, 2006 09:37, Anonymous Anonimowy said...

Tonący brzytwy się chwyta.. PSL padnie ale poooowoli jak Waldek-daje im max 2-3 lata, po prostu się rozmyją wśród PiSu, Samoobrony i innych "Piastów"..
Może parę osób pójdzie do LSD, w końcu to także sławna ideowa formacja;-)

 
At 04 września, 2006 15:54, Anonymous misz said...

A ja bym PSL nie przekreslal. Oni maja niezwykla zdolnosc do przetrwania w roznych warunkach. I w sumie nie chcialbym, zeby odpadli, bo jak brakuje koalicjanta to zawsze mozna na nich liczyc ;)

 
At 17 stycznia, 2008 22:01, Anonymous Anonimowy said...

Panu Pawlakowi brakuje mis lub modelki byl juz w rzadzie i nic nie zrobil i nic nie zrobi bo to marionetka szkoda ze psl nie ma na tym stanowisku lepszego kandydata

 

Prześlij komentarz

<< Home