19.1.07

Andrzej Rusko kuratorem w PZPN. Kim jest?

Stało się. Minister sportu Tomasz Lipiec odwołał ze skutkiem natychmiastowym władze Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wprowadził tam kuratora, którym został Andrzej Rusko. Wrocławianin. Od 2005 r. prezes spółki Ekstraklasa S.A. Wcześniej przez wiele lat związany z żużlem, głównie jako osoba nr 1 w klubie WTS Atlas Wrocław.

O Rusce sporo pisze Gazeta.pl. Ciekawe są początki kariery nowego kuratora polskiej piłki:
Rusko skończył studia na Wydziale Turystyki i Rekreacji na wrocławskiej AWF, działał wówczas w ZSP. Na przełomie lat 70. i 80. pracował w Biurze Podróży i Turystyki "Almatur", będąc dyrektorem hotelu studenckiego.

Później angażował się w interesy przedsiębiorstwa zagranicznego Elvis, w końcu został pełnomocnikiem przedsiębiorstwa Solpol. Importował maszyny do szycia, rumuńskie dacie i telewizory. Uważany jest za człowieka Zygmunta Solorza, z którym zakładał Polsat, pierwszą prywatną telewizję. Jest współwłaścicielem wrocławskich domów handlowych Solpol.
Z biogramu Ruski w Gazecie.pl wynika też, że miewał on dobre kontakty z politykami. Weźmy takie oto dwa fragmenty:
1. Od listopada 2005 roku jest nowym szefem piłkarskiej Ekstraklasy SA (podpisał dwuletni kontrakt). Wcześniej jedyne związki Ruski z futbolem to dwumilionowa pożyczka, jakiej udzielił sześć lat temu prezesowi Śląska Wrocław, a także próba przejęcia udziałów w klubie wraz z politykami Grzegorzem Schetyną z PO i Janem Chaładajem z SLD.

2. Pragmatyk Rusko w kwestii pieniędzy zawsze pozostawał jednak tajemniczy i nieufny, miał też opinię bezwzględnego biznesmena. Nie chciał zdradzić, jak duży wpływ na kosmiczny budżet [Atlasu Wrocław] w sezonie 2001 (nieoficjalnie mówiło się nawet o 7 mln zł) miały polityczne koneksje Ryszarda Czarneckiego, któremu na dwa lata oddał fotel prezesa. To wówczas w klubie pojawiły się pieniądze ze spółek skarbu państwa, m.in. z KGHM. Kolejnych tytułów nie udało się wówczas zdobyć, dopiero jesienią 2006 roku Atlas znów wywalczył złote medale (prezesem jest przyjaciel Ruski - Andrzej Kuchar, były trener reprezentacji polskich koszykarzy).
Co sądzicie o nominacji Ruski na kuratora PZPN? Czy to dobra decyzja?