27.3.07

Najnowszy blogerski trend w obozie "Gazety Wyborczej": Zbiorowe blogi tematyczne

Polityczna blogosfera ewoluuje. Tym razem w awangardzie przemian maszeruje Agora. Przedstawiam dwie nowe, ciekawe inicjatywy publicystyczne, jakie kwitną w jej serwisie Blox.pl - i są zarazem promowane w portalu Gazeta.pl.

Od 14 marca działa blog Nablogacholustracji.blox.pl. Czyli "Lustracja dla wykształciuchów". To lustracyjny przegląd blogów. Prowadzą go znani dziennikarze (a zarazem blogerzy) "Gazety Wyborczej": Rafał Kalukin, Dominik Uhlig, Bartosz Węglarczyk i Paweł Wroński. Wychwytują co ciekawsze kawałki, jakie na temat lustracji piszą polscy blogerzy. Z satysfakcją stwierdzam, że autorzy owego bloga dostrzegli także lustracyjne skrzywienie Piątej Władzy. W ramach rewanżu obiecuję, że wkrótce dostarczę im jakiegoś surowca do refleksji ;)

Co ciekawe, "Lustracja dla wykształciuchów" ma formułę otwartą. Autorzy zapraszają wszystkich chętnych do współpracy.

Z kolei od 23 marca działa blog "Bez jaj", czyli Stopfanatykom.blox.pl. To zbiorowy blog kilkunastu znanych polskich feministek. Wśród autorek są m.in. Kinga Dunin, Agnieszka Graff, Magda Mosiewicz, Kazimiera Szczuka, prof. Magdalena Środa i Wanda Nowicka. W jednym z najnowszych wpisów autorki zapraszają na wiec w obronie kobiet i Konstytucji przed radykalnie antyaborcyjnymi zakusami Romana Giertycha i o. Tadeusza Rydzyka.

Ów blog ma zresztą takie oto motto:
Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
Interesujący jest ten najnowszy "trynd" w Agorze. To kolejny dowód na to, że - jak już pisałem w listopadzie 2006 r. - polska blogosfera wchodzi (a właściwie weszła) w czas fuzji i przejęć. Od połowy 2006 r. obserwowaliśmy prawdziwy wysyp blogów prowadzonych indywidualnie przez polityków i publicystów. Pod koniec roku zaczęły powstawać publicystyczne platformy blogerskie (najbardziej prominentna z nich - Salon24 Igora Jankego - rozwija się naprawdę imponująco). Teraz Agora wprowadza nowy model: blog profilowany, poświęcony jednemu tematowi, ale prowadzony zbiorowo. Wyobrażam sobie, że taki blog może działać jak gazeta: autorzy mogą się zmieniać, ale blog istnieje dalej, przez całe lata.

Czy następnym etapem ewolucji będzie platforma blogerska skupiająca tematyczne blogi zbiorowe?

10 Comments:

At 27 marca, 2007 16:00, Anonymous Anonimowy said...

cala ta gazeta to jeden wielki zbiorowy blog przeciwko rządowi i normalnosci, nie musza sie grupowac na zboczencow i antylustratorow.

 
At 27 marca, 2007 16:01, Anonymous Anonimowy said...

i powolnym krokiem dążymy do okiełzania blogów.
Platformy typu Nablogacholustracji.blox.pl. przedstawiają kierunek myślenia Agory a nie prywatnych opinii ich twórców. A przecież od takiego reprezentowania poglądów mamy polityczne gazety.
A może to jest tak, że informacje z blogów lepiej są przyswajane przez internautów? I w pewien sposób oszukuje ich się ;-)

 
At 27 marca, 2007 17:01, Anonymous Anonimowy said...

Nie no ja się nie zgodzę. Przykład Jankego i jego salonu moim zdaniem wskazuje na to, że blogerów nie-dziennikarzy, np. katarynę (awansowaną w salonie) czy azraela, (był jako komentator na antenie tok fm) wciąga się do tzw. debaty publicznej.
Cała zabawa nie polega na tym, że albo manipulują, albo nie. Tylko na tym, że jak wszystko - to zjawisko ma swoje dobre i złe strony.

bartek k

 
At 27 marca, 2007 22:03, Anonymous Anonimowy said...

a jak pięknie kasują na tym blogu o lustracjach KOMENTARZE :)))

 
At 28 marca, 2007 00:15, Anonymous Anonimowy said...

Łatwo można ten blog wyśmiać jak i lustratorów->
stworzyć antyblog z sylwetkami i życiorysami autorów oraz..kolejny z wyrzuconymi komentarzami- np. screeny :D
Pyta.pl ich wszystkich zniszczy ;-)

 
At 28 marca, 2007 08:29, Blogger Łukasz said...

A ja uważam, że to typowy, korporacyjny kapitalizm. Wsysanie wszystkiego, co fajne przez wielkie koncerny w celu pomnożenia ich zarobków.
W obliczu takiej ekspansji drobni wyrobnicy (w tym wypadku indywidualni blogerzy) łączą się w spółdzielnie, by mieć większą siłę przebicia. Tak powstają platformy blogerskie.
W identyczny sposób zadziałało pojawienie się hipermarketów w Polsce: drobni kupcy zaczęli zakładać spółdzielnie i inwestować w nowe hale targowe.

 
At 28 marca, 2007 09:22, Anonymous Anonimowy said...

>> Łukasz
...typowy, korporacyjny kapitalizm. Wsysanie wszystkiego...
też raczej wietrzę w tym Zakusy Imperjalistycznej Stonki ;-)
.........................
ale trend taki -- to jest... też prawda
(np. V Wladza ;-)
i naturalne, że Duże Media go próbują opanować; nie tylko u nas...
.........................
problem -- jak zwykle -- w czytelnikach
(= w spoleczeństwie): na ILE chce myśleć samodzielnie
(a nie tak, dodam dla niektórych ;-), jak im PiS, PO sld (tfu!) czy GW każe... ;-)
.........................
a w końcu: w SPÓŁDZIELCZOŚCI -- nie ma nic złego; a to, że ją nam Kommuna (tfu!) obrzydzila niestety... i od-uczyła...
ech!

 
At 28 marca, 2007 17:39, Anonymous Anonimowy said...

"Z kolei od 23 marca działa blog "Bez jaj", czyli Stopfanatykom.blox.pl. To zbiorowy blog kilkunastu znanych polskich feministek. Wśród autorek są m.in. Kinga Dunin, Agnieszka Graff, Magda Mosiewicz, Kazimiera Szczuka, prof. Magdalena Środa i Wanda Nowicka."

to są jaja... fanatycy (fanatyczki) protestuja przeciw fanatyzmowi :)

 
At 28 marca, 2007 18:42, Anonymous Anonimowy said...

o ile salon24 to szeroki wachlarz opinii, od Azraela do Kataryny to platforma Gazety Wyborczej i jej dziennikarzy jest niczym innym jak wtargniecie Agory ze swoja "wizją" do całej rzeszy Internautów po[przez właśnie blog.
Coraz więcej osób czyta blogi-prawda.

Przykład:
salon24:
w sprawie lustracji jest tyle samo poglądów za co i przeciw ;-)

znacie jakieś artykuły w wyborczej mówiące o pozytywach lustracji? ;-)
I nie pytam o takich:
jestem za lustracja, ale....
oczywiście, ze lustracja powinna... ale,
A to ale to nic innego jak tysiące przeciw ;-)

 
At 30 marca, 2007 01:37, Anonymous Anonimowy said...

Te zbiorowe blogi Agory, to raczej chwyt propagandowy niz jakis nowy pomysl na blogosfere, choc oczywiscie moze sie zdarzyc, ze pomysl na potrzeby propagandy GW zacznie zyc wlasnym zyciem, ale mysle, ze nie na serwerach Agory, gdzie jest on wyraznie ukierunkowany politycznie.

 

Prześlij komentarz

<< Home