26.5.09

Wojciech Jankowski: Kwestia narodowości Hitlera pozostaje otwarta

Za holocaust odpowiadają jak wiadomo naziści ze swoim wodzem Hitlerem. (W Polsce pod wpływem rosyjskim niekiedy nazywa się ich błędnie faszystami, ale w Europie mówi się o nazistach albo narodowych socjalistach.)
Nie udałoby się jednak Hitlerowi wymordować tak ogromnej liczby Żydów gdyby nie współpracowali z nimi obywatele wielu krajów Europy. Napisał o tym Spiegel.
Jest to oczywiście prawda, więc polskich krytyków tekstu Spiegla słusznie wykpił we wrocławskim dodatku Gazety Wyborczej Klaus Bachmann...
Przecież Francuzi, Polacy, Duńczycy, Holendrzy i inni współpracowali z nazistami. Europejscy pomocnicy nazistów donosili na Żydów, wydawali ich, nawet sami mordowali. Czysta prawda.
Winnymi holocaustu według Spiegla są zatem Hitler i naziści - zwani też narodowymi socjalistami - oraz ci obywatele europejskich krajów, którzy pomagali im w ludobójstwie. Kwestia kim byli naziści oraz sam Hitler nie została podjęta. Niemcy jako pomocnicy nazistów nie są w każdym razie wymieniani.
Wojciech Jankowski

9 Comments:

At 26 maja, 2009 13:36, Blogger antyfaszysta said...

Naziści zostali zruceni z Marsa, Hitlera podrzuciło NKWD (był ponoć Wenusjaninem ale tylko pól na pół z polskim endekiem. Prawdziwi Niemcy byli nawet bardziej ofiarami nazistów, niż Polacy, Żydzi czy Rosjanie. Patrycjo! Nie czytasz na bieżąco prasy!

 
At 26 maja, 2009 14:40, Blogger Patrycja said...

antyfaszyst(o)@
:-) chyba nie to co trzeba

 
At 26 maja, 2009 17:25, Anonymous Anonimowy said...

G E N I A L N E !!!

 
At 26 maja, 2009 23:13, Anonymous leniuch102 said...

Gdzieś przeczytałem, że Austriacy to mistrzowie PiaRu, bo udało im się przekonać turystów, że Mozart był Austriakiem a Hitler - Niemcem.

Tak więc plotki o umoczeniu Niemcow w Holokaust i wojnę są bezpodstawne.
Warto przy okazji przedefiniować "kłamstwo oświęcimskie" - to będzie takie zaprzeczające polskości tego obozu.

...głupie żarty, temat zupełnie nie do ironizowania :-(.

 
At 27 maja, 2009 13:30, Anonymous Anonimowy said...

"Winnymi holocaustu według Spiegla są zatem Hitler i naziści - zwani też narodowymi socjalistami - oraz ci obywatele europejskich krajów, którzy pomagali im w ludobójstwie. Kwestia kim byli naziści oraz sam Hitler nie została podjęta. Niemcy jako pomocnicy nazistów nie są w każdym razie wymieniani."Nie rozumiem sensu publikowania takich kłamstw w necie, gdzie wystarczy parę kliknięć aby te bzdury zdemaskować - wystarczy jedno zdanie:

"Nie ulega wątpliwości, że bez Hitlera, szefa SS Himmlera i wielu, wielu innych Niemców nigdy nie doszłoby do Holocaustu. Pewne jest jednak także, że "Niemcy sami nie byliby w stanie dokonać wielomilionowej zbrodni na Żydach" - jak stwierdził hamburski historyk Michael Wildt."

http://wyborcza.pl/1,88975,6640582,Der_Spiegel__zbrodniarze_i_pomocnicy__pelen_tekst_.html


Żenada.

 
At 28 maja, 2009 08:03, Blogger wj said...

Komentarz Anonimowego z 27 maja wymaga odpowiedzi. Mój tekst był ironiczny, a ironia polegała na wyolbrzymieniu albo wyciągnięciu nieuchronnych konsekwencji ze zmiany pisania o II wojnie światowej w niemieckiej publicystyce i komentowanym artykule "Spiegla".
Być może niezdarnie posłużyłem się ironią, dlatego wyjaśnię wprost.
Od jakiegoś czasu pisze się, że wojnę wywołali i zbrodnie wojenne popełnili naziści albo personalnie Hitler, Himmler czy kto tam jeszcze, a nie Niemcy albo państwo niemieckie. Nawet zdanie przytoczone przez Anonimowego mieści się w tym nurcie interpretacji historii.
Taki sposób pisania i mówienia o wojnie i zbrodniach zasadniczo zmienia rolę Niemców: ze sprawców stają się ofiarami. Jestem w stanie zrozumieć motywy takiej interpretacji historii, ale budzi to mój sprzeciw.

 
At 29 maja, 2009 13:16, Anonymous Anonimowy said...

: Anonimowy pisze...
"Winnymi holocaustu według Spiegla są zatem Hitler i naziści - zwani też narodowymi socjalistami - oraz ci obywatele europejskich krajów, którzy pomagali im w ludobójstwie. Kwestia kim byli naziści oraz sam Hitler nie została podjęta. Niemcy jako pomocnicy nazistów nie są w każdym razie wymieniani."

Nie rozumiem sensu publikowania takich kłamstw w necie, gdzie wystarczy parę kliknięć aby te bzdury zdemaskować - wystarczy jedno zdanie"

Anonimowy. Nie wystarczy. Bo takie zdania są. W Internecie zasoby też są. A w postępowej prasie jak były polskie obozy zagłady tak są nadal. No i jakoś cienko z tym, że nagrodzonych medalami "Sprawiedliwych" jak najwięcej Polaków i ani słowa o tym, że jak kogoś przyłapano na ratowaniu Żydów, to nie tylko delikwent żegnał sie z życiem, ale cala jego rodzina. Na Zachodzie karą za ukrywanie Żyda była grzywna. Więc - jakby tu powiedzieć - do widzenia. Znajdź mi choć parę słów na ten temat w mediach w Niemczech, Izraelu lub im podobnych.

 
At 29 maja, 2009 14:06, Anonymous Anonimowy said...

@WJ

To:
"Winnymi holocaustu według Spiegla są zatem Hitler i naziści (...) Kwestia kim byli naziści oraz sam Hitler nie została podjęta."
o tym:
"bez Hitlera, szefa SS Himmlera i wielu, wielu innych Niemców nigdy nie doszłoby do Holocaustu"
to nie sprzeczność tylko ironia?!

Niech będzie ;)"Od jakiegoś czasu pisze się, że wojnę wywołali i zbrodnie wojenne popełnili naziści albo personalnie Hitler, Himmler czy kto tam jeszcze, a nie Niemcy albo państwo niemieckie. Nawet zdanie przytoczone przez Anonimowego mieści się w tym nurcie interpretacji historii.
Taki sposób pisania i mówienia o wojnie i zbrodniach zasadniczo zmienia rolę Niemców: ze sprawców stają się ofiarami."

W przytoczonym zdaniu WYRAŹNIE jest mowa, że za H. odpowiadają Niemcy. Inni co najwyżej pomagali. Także wymowa całego artykułu jest taka.
A przecież o TYM właśnie artykule jest mowa. Gdy weźmie Pan na warsztat inny, który manipuluje historią to można dyskutować... A właśnie, może jakiś poważny przykład? Byłbym wdzięczny.


Poza tym TEN artykuł mówił o konkretnej sprawie: kolaboracji z Niemcami przy H.
Publikacja związana była z konkretną sprawą: sądzenia Ukraińca za udział w H. Nie zajmował się ogólną interpretacją H. (odpowiedzialności za niego) a już na pewno nie manipulował.

 
At 29 maja, 2009 15:41, Anonymous Anonimowy said...

@Anonimowy z 29.05.2009, 13:16


"No i jakoś cienko z tym, że nagrodzonych medalami "Sprawiedliwych" jak najwięcej Polaków..."

Uważaj na statystyki. One wcale nie są takie jednoznaczne, np porównaj populacje krajów z liczbą Sprawiedliwych, pamiętając, że to do Polski zwozili żydów:
Polska: 6135
Holandia: 4947
(za wikipedią)
Inne: tylko Dania została uhonorowana przez Yad Vashem jako cały kraj (nie poszczególne osoby) - czyli więcej Duńczyków niż Polaków choć ma jedno drzewko.
"...i ani słowa o tym, że jak kogoś przyłapano na ratowaniu Żydów, to nie tylko delikwent żegnał sie z życiem, ale cala jego rodzina."

Powinieneś przeczytać artykuł na temat którego się wypowiadasz. Jest tam:
"Jak pokazuje niedawno sfilmowana autobiografia krytyka literackiego Marcelego Reicha-Ranickiego, przetrwał on okres okupacji na peryferiach Warszawy, gdyż polski zecer zaryzykował wszystko, ukrywając go wraz z żoną."

"Znajdź mi choć parę słów na ten temat w mediach w Niemczech, Izraelu lub im podobnych."

Już masz dwa przykłady: wyżej zacytowane zdania ze Spiegla i sfilmowana biografia Reicha-Ranickiego

 

Prześlij komentarz

<< Home