15.9.09

Autor pierwszej polskiej książki o demokracji uczestniczącej poważnie chory. Pomóż!

Politycznie Rafał Górski związany jest ze środowiskiem krakowskich anarchistów. Wcześniej działał w KPN. Merytorycznie jest propagatorem modelu tzw. demokracji uczestniczącej, czyli (mówiąc niezbyt ściśle) bezpośredniej, który w ostatnich latach zyskuje popularność na świecie (czemu zapewne sprzyja fenomen Web 2.0).

Górski napisał bodaj pierwszą i jedyną jak dotąd polską książkę na ten temat - "Bez państwa. Demokracja uczestnicząca w działaniu". Ukazała się w 2007 r. Polecam ją każdemu, kto interesuje się tematyką Gov 2.0 i przyszłością demokracji.

W lipcu zaprosiłem Rafała do Wrocławia. Był gościem Blogoskopu Radia Wrocław (posłuchaj naszej rozmowy). I wziął udział w debatach zorganizowanych w Hali Ludowej/Stulecia pod szyldem Habeas Lounge.

Wrocław, lipiec 2009. Jedna z debat z cyklu Habeas Lounge. Rafał Górski drugi od prawej (Fot. Anna Radłowska)

Niestety, od kilku lat Rafał zmaga się z chorobą nowotworową. Ostatnio znów go zaatakowała. Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Rafała. Liczy się każda złotówka. Oto numer konta (przeklejam za Indymedia):

PKO BP
57 1020 2906 0000 1002 0138 1219
Jakub Rudnicki
ul. Komorowskiego 8/5
30 - 106 Kraków
Z dopiskiem "pomoc dla Rafała"

Dodam, że idea, którą propaguje Rafał Górski rozkwita właśnie wśród polskich urbanistów. W tym tygodniu w Gdańsku będzie dwudniowa konferencja "Partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym". We Wrocławiu trwają międzynarodowe warsztaty "Gardens of Art", podczas których studenci próbują "wymyślić na nowo" ul. Szewską w dialogu z jej mieszkańcami. A na niedawnym krajowym zjeździe Towarzystwa Urbanistów Polskich w Poznaniu ideę planowania uczestniczącego poparł publicznie wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński.

W tym kontekście uważam, że Rafał Górski jest już klasykiem, trendsetterem.