3.11.09

Serwis Odsiebie.com zamknięty!

Od kilku dni trwa burza w internecie. Użytkownicy serwisu Odsiebie.com zastanawiali się dlaczego ten portal służący do publikowania i ściągania plików z muzyką, filmami i zdjęciami zniknął z sieci. Dzisiaj okazało się, że zamknięto go na polecenie wrocławskiej prokuratury.

O portalu było głośno w sierpniu, kiedy Gazeta Wyborcza Wrocław zamieściła wywiad z Łukaszem Ćwiekiem, 21 letnim założycielem portalu. Był on chwalony jako młody autor sukcesu. Kiedy pod wywiadem na portalu gazeta.pl rozgorzała gorąca dyskusja, a internauci zarzucili młodemu mężczyźnie ułatwianie piractwa (czytajcie dyskusję tutaj) rozmowa z portalu zniknęła. No ale jak to mówią w sieci nic nie ginie - możecie ją znaleźć tutaj).
We wrześniu na temat zarzutów wobec portalu dziennikarze portalu Radia Wrocław prw.pl rozmawiali z Łukaszem Ćwiekiem. Oto zapis tej rozmowy:


Łukasz Ćwiek mówił m.in., że to użytkownicy odpowiadają za wrzucane pirackie pliki.
Jednak prokuratura w tajemnicy wszczęła śledztwo w tej sprawie i postawiła zarzuty dotyczące złamania ustawy o prawach autorskich dwóm administratorom portalu. Na razie jednak wszystkie szczegóły są objęte tajemnicą. Prokuratura i policja ograniczyły się do suchych niemal nic nie mówiących informacji (patrz tu i tu). Szczegóły mają przedstawić na jutrzejszej konferencji prasowej w Komendzie Wojewódzkiej we Wrocławiu (godz. 10.00). Sam Łukasz Ćwiek nie chciał komentować dzisiaj zarzutów. "Nie czujemy się winni"- powiedział jedynie.

Tymczasem w internecie trwa dyskusja na ten temat. Głos zabierają zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy portalu, zaś użytkownicy serwisu pytają się czy zamieszczający lub ściągający pirackie pliki mogą się spodziewać wizyty policji...

O nowej inicjatywie walki z piractwem komputerowym czytaj na stronie Olgierda.
Komentarz VaGla- prawnika - specjalisty od internetu znajdziecie tutaj.
Komentarz zamieścił też serwis polishwords.

Etykiety: , , , , , , , ,

2 Comments:

At 04 listopada, 2009 18:29, Anonymous Invictus said...

Dziwna sprawa.. zamknęli portal bez wyroku sądu - czy youtube też powinni zamknąć? Poza tym teoretycznie właściciel nie został zatrzymany za udostępnianie platformy do wymiany plików tylko za niereagowanie na żądania usunięcia plików.. ale to też wydaje się dość efemerycznym zarzutem.. po pierwsze nie wiem czy fizycznie jest możliwe kasowanie wszystkiego nielegalnego (przecież płyta z muzyką może być nazwana "zdjęcia z wakacji") ale zapewne chodzi o kasowanie tego czego zażądała FOTA. Po drugie zaś nie sądzę by chłopak, który tyle na tym zarabiał, ryzykowałby nie reagowaniem na żądania.

Generalnie jednak jasne jest po co istniał ten portal i co się na nim wyrabiało - i to było jasne dla wszystkich. Jednakowoż skoro to był tylko portal hostingowy to dlaczego ukarano jego właściciela? Czy jak opublikuję wiersz Miłosza na forum Onetu to prawo złamię ja czy Onet, który powinno się wtedy zamknąć, a właścicieli zatrzymać? ;P

 
At 07 listopada, 2009 00:07, Anonymous Anonimowy said...

masz dobry kierunrk myślenia

 

Prześlij komentarz

<< Home