13.1.07

Marcin Palade prezesem Polskiego Radia z ramienia LPR? Na razie interesuje się nim prokuratura

Marcin Palade to współtwórca Polskiej Grupy Badawczej. A od lipca 2006 r. prezes publicznego Radia Opole. Objął to stanowisko jako nominat Ligi Polskich Rodzin.

Sobotni "Dziennik" pisze, że teraz LPR chce, by Palade został prezesem Polskiego Radia. Byłby to kolejny etap ofensywy LPR i Samoobrony na media publiczne. W tym scenariuszu, obecny prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański objąłby stanowisko prezesa Telewizji Polskiej, które dziś zajmuje Bronisław Wildstein.

Ale Palade może nie mieć łatwo. Na początku stycznia do Prokuratury Okręgowej w Opolu wpłynęły dwa zawiadomienia o nieprawidłowościach w zarządzaniu tamtejszym radiem. Jedno z nich złożył dyrektor programowy rozgłośni Tomasz Drabot, który podejrzewa Paladego o ustawienie przetargu na badania marketingowe dla rozgłośni. Tak o tym pisała niedawno "Nowa Trybuna Opolska":
Z dokumentów złożonych do prokuratury wynikać ma, że przetarg (...) wygrać (...) miała firma należąca do kolegi prezesa Radia Opole. Tyle tylko, że chciała za przeprowadzenie badań aż 193 tysiące złotych.

Gdy do walki o zlecenie stanęła inna znana firma, zajmująca się takimi badaniami i zaproponowała, że zrobi je za około 90 tys. zł, przetarg unieważniono.

- W swoim zawiadomieniu nie wskazuję winnych i nikogo nie oskarżam - zapewnia Drabot. - Dzielę się tylko wątpliwościami, co do prawidłowości zorganizowania tego przetargu. Uważam, że miałem taki obowiązek, bo przecież wydajemy publiczne pieniądze pochodzące z abonamentu słuchaczy.

Prezes Radia Opole Marcin Palade nie chciał wczoraj skomentować całej sytuacji. Tłumaczył, że nie zna treści dokumentów złożonych w prokuraturze.
Palade chce teraz pozbyć się Drabota z radia. Tymczasem w najbliższy poniedziałek zbiera się rada nadzorcza rozgłośni. Ma zbadać sprawę przetargu na badania. Jej szef Jerzy Roszkowiak, pytany o to przez "Nową Trybunę Opolską" nie wykluczył, że prezes Palade może zostać zawieszony.

Konflikty wewnętrzne w opolskim radiu szczegółowo opisuje "Gazeta Wyborcza Opole".

Trudno sobie wyobrazić, by w obecnej sytuacji Palade płynnie wskoczył na stanowisko prezesa Polskiego Radia.

Co o tym sądzicie?