1.1.07

Janina Ochojska w "M jak miłość", czyli społeczny product placement

W poniedziałkowym odcinku serialu "M jak miłość" (TVP 2) jedna z jego głównych bohaterek - Madzia (gra ją Anna Mucha) - namawiała swoich przyjaciół do wsparcia Polskiej Akcji Humanitarnej. Sama zresztą wybiera się z misją PAH do Afganistanu. Sekwencje poświęcone temu tematowi wypełniły znaczną część odcinka. Madzia m.in. długo opowiadała o trudach życia w afgańskich wioskach.

W kolejnym odcinku wystąpi szefowa PAH Janina Ochojska. Madzia przedstawi ją swoim przyjaciołom.

Warto pamiętać, że "M jak miłość" to najpopularniejszy polski serial telewizyjny. Gdy w grudniu 2006 r. jego oglądalność spadła do pułapu 8,8 mln widzów, na portalu Wirtualnemedia.pl można było przeczytać, że serial "traci popularność" (sic!).

Ochojska w "M jak miłość" to znakomity przykład wykorzystania strategii product placement w szlachetnym celu. Trudno wyobrazić sobie lepszą promocję dla działalności humanitarnej.

Warto dodać, że w ten sposób autorzy serialu sprytnie żegnają się z postacią Madzi (Anna Mucha podobno nie będzie już występować w "M jak miłość"). To budujące, że nie każą jej np. zginąć w wypadku, a wysyłają z misją humanitarną do Afganistanu.

Ciekawe czy Polska Akcja Humanitarna odniesie wymierne korzyści na takiej promocji w serialu oglądanym przez miliony Polaków.

6 Comments:

At 01 stycznia, 2007 22:43, Anonymous Anonimowy said...

Proponuję wysłać Madzię (i inne osoby które na dobre mają zniknąć z ekranu) na poszukiwania programu politycznego Platformy Obywatelskiej. Zdaje się, że świętego Graala będzie łatwiej odnależć niz ów program, chyba że cały streściimy w "kaczory muszą odejść" (w domyśle: bo blokują miejsce przy żłobie...). Tak więc byłoby to definitywne odejście, ale eleganckie.

Natomiast co do produkt placementu to jestem przeciw. Nie chodzi czy jest reklamowana instytucja szlachetna czy nie (tu można sie pospierać). Kwestia jest taka, że to nie fair wobec tego kto taką reklamę ogląda. Może zamiary były i szlachetne, ale obawiam sie psucia i tak nie najwyższego poziomu przekazu telewizyjnego. A ten powinien jasno wyrażać "co jest czym".

 
At 02 stycznia, 2007 08:40, Anonymous Olgierd said...

Ciekawe co zrobi kierownictwo serialu jak się okaże, że bez Madzi (czy też z Madzią w Afganistanie) film zacznie jeszcze bardziej tracić na popularności? Madzia wróci do ojczyzny na białym koniu czy co?

BTW informacja o PAH to już chyba coś więcej niż product placement. Aczkolwiek takie mechanizmy już użyte były, przed referendum w sprawie przyłączenia Polski do Unii E.

 
At 02 stycznia, 2007 09:42, Anonymous makowski said...

>> Anonymous
ma trochę racji:
może i to Piękne; ale już się prawie filmów
(np. amerykańskich) oglądać sie nie da; za bardzo przypominają reklamy ;-)
a jak teraz dorzucimy do tego program społeczny -- to wyjdzie "Nasza Szkapa z Jankiem Muzykantem na weselu u Cioci Koli"....

 
At 02 stycznia, 2007 10:06, Anonymous fanatyk said...

Zginie w Afganistanie zamiast w wypadku :D

 
At 03 stycznia, 2007 10:17, Anonymous Anonimowy said...

a ja nie oglądałam tego odcinka. może mi go ktoś streścić ;)

 
At 28 stycznia, 2007 19:40, Anonymous Anonimowy said...

ja uwazam ze to bez sensu zeby madzia odeszla ze serialu bardzo zdobi m jak milosc i jest bardzo lubiana przez widzow nie moze odejsc

 

Prześlij komentarz

<< Home