25.7.08

Leszek Budrewicz o ENH

Nyman "nie dyryguje" nad wszystkim. Celebrowany na "Erze Nowe Horyzonty" brytyjski kompozytor przedmiotem kobiecej zemsty.

Brytyjczyk Michael Nyman i jego band zagrali w sobotę 19 lipca na wrocławskim festiwalu Era Nowe Horyzonty jako "żywa ścieżka dźwiękowa" do klasycznego filmu "Człowiek z kamerą" Dzigi Wertowa ( jeden ze stylistycznych twórcow socrealizmu, sam film to głównie "klasyk" warsztatowy). Nyman jest wieloletnim bliskim współpracownikiem reżysera Petera Greenawaya. W tym samym mniej wiecej czasie (tygodnik "Wprost" datowany na 27 lipca ukazał się w poniedziałek, dwa dni po jego wrocławskim koncercie) opisał zemstę, jakiej dokonała na Nymanie za jego wiarołomstwo jego partnerka. Według "Wprost" (artykuł "Pani zemsta" opisujący szereg podobnych przypadków). Aktorka Jane Slavin po tym, jak została przez Nymana porzucona, nawiązała z nim kontakt w internecie jako "Piękna Lucia". Zrobiła to na tyle sugestywnie, że Nyman umówił się z nią. Jane przyszła na spotkanie i następnie opisała je w swoim poczytniejszym oczywiście natychmiast blogu.

Nyman wspólpracował z Greenawayem przy jedenastu filmach, także z Jane Campion ( przy słynnym "Fortepianie"), Volkerem Schloendorffem, Neilem Jordanem i Michalem Winterbottomem. We Wrocławiu oprócz utworów ze swojej płyty "Mozart 252" wykonał z zespołem także utwory przygotowane z inspiracji... "Sonetów kobiet lubieżnych" Pietro Aretino, renesansowego prekursora erotyki literackiej.

Leszek Budrewicz