13.11.08

Prezes Agory podał się do dymisji

Podajemy za Polską Agencją Prasową:

"Prezes zarządu spółki Agora SA Marek Sowa złożył 13 bm rezygnację z uczestnictwa w zarządzie spółki i z funkcji prezesa; tymczasowo funkcję prezesa powierzono Piotrowi
Niemczyckiemu - poinformowała w czwartek Agora.

Ponadto zarząd dokooptował do swojego grona szefa przedsięwzięć internetowych Tomasza Józefackiego".

Więcej szczegółów znajdziemy na stronie Agory:

"Zarząd spółki Agora SA ("Spółka") informuje, że z powodów osobistych w dniu dzisiejszym (tj. 13 listopada 2008 roku) Prezes zarządu Marek Sowa złożył na ręce Spółki rezygnację z uczestnictwa w zarządzie Spółki oraz z funkcji Prezesa zarządu, z mocą od dnia dzisiejszego. Rada Nadzorcza złożyła podziękowanie Markowi Sowie za wkład w rozwój Spółki".

I dalej:

"W związku z komunikatem bieżącym nr RB 65/2008, w dniu 13 listopada 2008 roku stosownie do postanowień par.33 ust.1 Statutu Spółki, zarząd Spółki wybrał dotychczasowego Wiceprezesa zarządu Spółki Piotra Niemczyckiego na funkcję Prezesa zarządu na okres kończący się z dniem zakończenia zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Spółki decydującego o zatwierdzeniu sprawozdań finansowych za rok 2008.

Ponadto, stosownie do postanowień par. 28 ust. 3 Statutu Spółki zarząd dokooptował do swojego grona Tomasza Józefackiego szefa przedsięwzięć internetowych.

Zmiany w składzie władz Agory nie oznaczają zmiany strategii rozwoju".

Skąd te zmiany? Pospekulujmy.

Po pierwsze - Agora dostała w kość w związku z kryzysem finansowym. Tak się składa, że właśnie dzisiaj (13.11.) opublikowała swoje najnowsze wyniki finansowe. Jak się okazuje, jej zysk za ostatni kwartał spadł niemal o połowę w porównaniu z zyskiem za ten sam kwartał w zeszłym roku. Inna rzecz, że nadal jest to zysk.

Po drugie - "zmiany w składzie władz Agory nie oznaczają zmiany strategii rozwoju". To oznacza, że spółka nadal zamierza iść drogą kojarzoną właśnie z nazwiskiem Marka Sowy - a więc w stronę dalszego rozwoju multimediów i internetu. Powołanie Tomasza Józefackiego do zarządu świadczy na korzyść tej tezy.

Po trzecie - jednak trochę niepokojąca jest tak szybka dymisja prezesa. To znak, że spółka nie jest jednak organizmem stabilnym. Pytanie: kto będzie nowym prezesem? Co zaproponuje? Czy - i jak - jego nominacja wpłynie np. na "Gazetę Wyborczą" - flagowy okręt Agory?