4.1.07

"Gazeta Prawna" o ekspansji Polskapresse

No proszę. W środę wywołałem temat możliwego przejęcia dzienników regionalnych dawnej Orkli (dziś działają w ramach grupy Media Regionalne, kontrolowanej przez brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom) przez Polskapresse. Zaznaczyłem, że powtarzam plotę i spytałem czy ktoś wie coś więcej.

Minął dzień - i temat podjął Michał Fura w "Gazecie Prawnej":
Jak dowiedziała się Gazeta Prawna, między Polskapresse a brytyjskim funduszem Mecom trwają rozmowy w sprawie wspólnego wydawania dzienników regionalnych.

Na ich bazie ma powstać nowy ogólnopolski dziennik. Polskapresse, wydawca 8 dzienników regionalnych, chciałby pozyskać 12 tytułów regionalnych należących do Mediów Regionalnych, byłej Orkli Press Polska (...).

Dzięki temu projekt ogólnopolskiego dziennika Polskapresse na bazie tytułów regionalnych, który ma zadebiutować w drugiej połowie tego roku, ukazywałby się w całym kraju ze sprzedażą przekraczającą 800 tys. egzemplarzy miesięcznie. Dawałoby mu to pozycję niekwestionowanego lidera rynku. Obecnie jest nim "Fakt" [wydawany przez] Axel Springer Polska, którego wynik to 497,6 tys. egz. w październiku 2006 r. Teraz obaj regionalni wydawcy działają w różnych częściach kraju: łączna sprzedaż gazet Polskapresse przekracza 400 tys. egz., tytułów Mediów Regionalnych – ponad 360 tys. egz. miesięcznie. (...)

W wyniku połączenia z Mediami Regionalnymi lub ich przejęcia powstałby wydawca o łącznych przychodach sięgających co najmniej 800 mln zł – pod tym względem dawałoby to Polskapresse drugą pozycję na rynku po Agorze. (...)

Obaj regionalni wydawcy nie chcą wypowiadać się na ten temat.

– Nie komentujemy spekulacji prasowych – mówi Magdalena Chudzikiewicz, rzecznik prasowy Polskapresse.

Z Trulsem Velgaardem, szefem Mecom Europe, a jednocześnie prezesem Presspubliki, wydawcy Rzeczpospolitej, w której Mecom ma 51 proc. udziałów, nie udało nam się wczoraj skontaktować.
Tekst "Gazety Prawnej" przywołują serwisy Press.pl i Wirtualnemedia.pl oraz Krzysztof Urbanowicz w swoim blogu.

Jak widać, trafiłem ze swoją plotką we właściwy czas :)