23.7.07

Znany samorządowiec oskarżony

Emilian Stańczyszyn - były burmistrz Polkowic i marszałek województwa dolnośląskiego oskarżony. Dzisiaj wrocławska prokuratura wysłała do sądu w Lubinie akt oskarżenia.

Sprawa Emiliana Stańczyszyna podobnie jak Jana Wysoczańskiego ze Świebodzic ciekawi mnie od jednej strony. Mimo oskarżeń, zatrzymań , procesów sądowych obaj cieszą się zaufaniem swoich wyborców. Dzisiaj w Faktach TVP3 Wrocław niemal wszyscy mieszkańcy Polkowic wypowiadali sie pozytywnie o byłym burmistrzu. Tak jak kilka lat temu mieszkańcy Świebodzic o Wysoczańskim (dla ludzi z innej części Polski - w reklamówce TVN 24 występował jako urzędnik co krzesłem atakuje dziennikarza (Roberta Włodarka) i nogą zamyka drzwi. Obaj samorządowcy zaczynali w latach 90-tych, obaj wywodzą sie z tej samej opcji politycznej - Unii Demokratycznej.

Ciekawa sprawa - czy naprawdę dla ludzi nie ma znaczenia, że ich włodarze są oskarżani o przestępstwa - w przypadku Stańczyszyna (za Polskim Radiem Wrocław) - łącznie postawiono mu 15 zarzutów dotyczących żądania i przyjmowania łapówek za korzystne decyzje dotyczące przetargów na inwestycje. Miał wziąć łącznie ponad milion złotych łapówek, w tym niemal połowa tej kwoty to dom, który dla b. burmistrza wybudowali skorumpowani przedsiębiorcy. Łapówki miały być m.in. za zlecenia na budowę i wymianę kanalizacji, sieci wodociągów, wywóz ziemi i gruzu i budowę drogi do fabryki.

I pytanie czy ludzie mają to w nosie i cała ta walka z korupcją to o kant d... rozbić. Czy może po prostu nie wierzą podorządkowanym (?) politykom organom ścigania i czekają na wyrok lub wręcz (nie wierząc też sądom) wiedzą swoje ?

4 Comments:

At 24 lipca, 2007 08:17, Anonymous Anonimowy said...

A sprawa wójta Oleśnicy? Wyborcza też się rozpisywała o wielkim poparciu dla przekręciarza wśród sołtysów! Nawet fotoreporterowi udało się "przez przypadek" zapewne być w momencie przekazywania listy od sołtysa do sołtysy...
Banda zakłamanych debili.

 
At 24 lipca, 2007 10:17, Blogger pinio said...

no to prawda. jeszcze wójt Oleśnicy, ale to by się jeszcze parę osób spokojnie znajdzie 8-)

 
At 24 lipca, 2007 16:53, Anonymous Anonimowy said...

A kto jeszcze, piniu? ;-)

 
At 25 lipca, 2007 20:41, Anonymous Washko said...

Skazali jeszcze np. prezydenta Piotrkowa, ale nie wiem czy miał on poparcie społeczne.

 

Prześlij komentarz

<< Home