25.8.07

Zagadka. Jaka kobieta trafi do pierwszej trójki listy Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu?

Rada krajowa Platformy Obywatelskiej przyjęła w sobotę zasadę parytetu płciowego na listach wyborczych PO do Sejmu. W każdym okręgu, w pierwszej trójce kandydatów na liście ma znaleźć się przynajmniej jedna kobieta.

Donald Tusk podkreślił, że nie jest to zasada obowiązująca, ale "mocne wskazanie", którego sam będzie przestrzegał. To ważna deklaracja, bo to właśnie Tusk będzie miał ostateczny głos przy układaniu list PO.

O przyjęcie takiego parytetu wnioskowała Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Naszła mnie jednak wątpliwość. Jaką kobietę Platforma wprowadzi do pierwszej trójki kandydatów na liście wrocławskiej? Wrocław to jeden z bastionów PO. Partia Tuska ma tu z reguły kryzys nadmiaru mocnych kandydatów - tyle że najważniejsi z nich to mężczyźni. Murowanym liderem jest od lat Bogdan Zdrojewski, eksprezydent Wrocławia, dziś szef parlamentarnego klubu PO. Wrocławianinem jest sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna. On jednak posłuje obecnie z okręgu jeleniogórskiego-legnickiego. W wyborach w 2005 r. mężczyźni stanowili pierwszą czwórkę wrocławskiej listy PO. W najbliższych wyborach do tej czwórki może dodatkowo dołączyć Andrzej Łoś, obecny marszałek Dolnego Śląska, niegdyś wiceprezydent Wrocławia. Gdzie tu upchnąć kobietę? Którą?

Czy będzie to Barbara Zdrojewska - żona Bogdana Zdrojewskiego, obecna przewodnicząca rady miejskiej we Wrocławiu? A może posłanka Ewa Wolak? Ktoś inny?

4 Comments:

At 25 sierpnia, 2007 23:15, Anonymous Anonimowy said...

A.Łoś nie będzie kandydował do Parlamentu, w przeciwieństwie do L. Kieresa. W trójce będzie E Wolak...

 
At 26 sierpnia, 2007 00:54, Blogger Łukasz said...

Anonimowy,
Leon Kieres będzie kandydował do Sejmu? A nie do Senatu?

 
At 26 sierpnia, 2007 11:59, Anonymous Anonimowy said...

Niewykluczone...

 
At 26 sierpnia, 2007 21:11, Anonymous Anonimowy said...

LK - ten, który wyczyścił teczkę koledze - TW poloniście? Żałosne...

 

Prześlij komentarz

<< Home