8.9.07

Premier prokuratorem generalnym

Premier wczoraj na konferencji prasowej mówił, że po dymisji ministra sprawiedliwości teraz on jest prokuratorem generalnym. Z jakich przepisów to wynika ?

6 Comments:

At 08 września, 2007 12:34, Blogger Łukasz said...

"Funkcję prokuratora generalnego sprawuje minister sprawiedliwości" - głosi Ustawa o prokuraturze (rozdz. 1, art. 1, par. 2). Tymczasem w rządzie bywa tak, że gdy premier dymisjonuje jakiegoś ministra, to przejmuje bezpośredni nadzór nad jego resortem. Z jakich przepisów to wynika? Nie wiem.

Może więc po prostu premier przejął nadzór nad resortem sprawiedliwości po formalnym zdymisjonowaniu Zbigniewa Ziobry. I w ten sposób - na mocy ustawy o prokuraturze - stał się prokuratorem generalnym.

 
At 08 września, 2007 12:36, Anonymous Verto said...

Z Ustawy Prawo o prokuraturze (art 1 ust. 2 zd.2) wynika, że funkcję PG sprawuje Minister Sprawiedliwości. Ministra Sprawiedliwości nie ma. [gdyż opozycja znowu mogłaby go odwołać]

Ziobro został odwołany ze stanowiska Ministra Sprawiedliwości, wrócił do ministerstwa jako sekretarz stanu[wiceminister].

Na podstawie art. 36 ustawy o Radzie Ministrów w razie nieobsadzenia stanowiska ministra zastępuje go Prezes Rady Ministrów [Jarosław] lub inny wskazany przez Prezesa członek Rady Ministrów.

 
At 08 września, 2007 13:03, Blogger pinio said...

Łukasz, Verto
dziękuję 8-)

Słyszę właśnie, że Fotyga i Polaczek znowu są ministrami.

 
At 08 września, 2007 13:59, Blogger Łukasz said...

Verto,
Podpowiedziałeś brakujący element mojego rozumowania - dzięki :)

 
At 08 września, 2007 15:51, Anonymous nicolai said...

jest jeszcze inna wątpliwość, którą może ktoś wyjaśni.
po kilku godzinach od dymisji, fotyga znów została ministrem. jednak aby zostać ministrem, trzeba złożyć ślubowanie.

problem polega na tym, że w tym czasie Fotygi nie było w kraju, jest za granicą.

 
At 08 września, 2007 16:33, Blogger pinio said...

Premier już zapowiada, że wkrótce i Ziobro wróci na ministerialne stanowisko bo bycie prokuratorem generalnym mu "ciąży"

 

Prześlij komentarz

<< Home