5.9.07

Wojewoda dolnośląski ujawni dziś nazwiska kilkunastu agentów SB, którzy na niego donosili

Wśród nich będą nazwiska dwojga bardzo cennych tajnych współpracowników SB, ulokowanych w samym sercu wrocławskiej opozycji lat 70. i 80. Informacje pochodzą z akt Instytutu Pamięci Narodowej.

Przeklejam fragment tekstu, który zamieściłem w Pardonie:

Agentów ujawni wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk (PiS). W latach 70. i 80. działacz m.in. Studenckiego Komitetu Solidarności (SKS), Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) oraz „Solidarności”. W stanie wojennym internowany.

Grzelczyk ogłosi również tożsamości oficerów Służby Bezpieczeństwa, którzy go inwigilowali.

Nazwiska oficerów i agentów znalazły się w znakomitej, wydanej przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej książce „Sprawa Operacyjnego Rozpracowania Kaskader. Jej bohaterem – tytułowym „Kaskaderem” – jest właśnie Krzysztof Grzelczyk. Premiera książki dzisiaj, o godz. 16.00, we wrocławskiej księgarni „Kapitałka”.

Jednym z ujawnionych agentów ma być TW „Aleksander Hołyński”, który był wrocławskim odpowiednikiem sławetnego agenta Lesława Maleszki – świetnie zorientowanym, wylewnym i kreatywnym szpiclem donoszącym m.in. na działaczy SKS, ROPCiO i Solidarności Walczącej.

Dziś w Pardonie zamieszczę także mój wywiad na ten temat z Krzysztofem Grzelczykiem.

Zapowiedź książki można znaleźć także na internetowej stronie IPN.

4 Comments:

At 05 września, 2007 10:31, Blogger pinio said...

Ten komentarz został usunięty przez autora.

 
At 05 września, 2007 10:32, Blogger pinio said...

Ten komentarz został usunięty przez autora.

 
At 05 września, 2007 20:36, Anonymous washko said...

NO i kogo ujawnił?

 
At 05 września, 2007 23:17, Anonymous pinio said...

washko:

najważniejszy to wykładowca Politechniki Wrocławskiej Stanisław Januszewski. Z materiałów IPN wynika, że profesor dnosił na solidarnościową opozycję działającą w stanie wojennym na Politechnice. Wykładowca nosił pseudonim Aleksander Hołyński.

 

Prześlij komentarz

<< Home