8.9.08

Nasza Klasa straciła 60 milionów złotych???

Społecznościowy gigant, portal Nasza Klasa poinformował dziś, że jego dział bezpieczeństwa pomógł w zatrzymaniu czterech spamerów. Na pozór brzmi to niegroźnie. Tyle, że nie ujawniono rzekomych strat spowodowanych działalnością spamerów. A w tym wypadku mowa jest o... 60 milionach złotych!

Dziś na Naszej Klasie pojawił się komunikat:

„Dział Bezpieczeństwa Naszej Klasy Sp. z o.o. współpracując z Komendami Wojewódzkimi Policji w Katowicach i Łodzi pomógł w ujęciu przestępców zajmujących się rozsyłaniem niezamówionej informacji handlowej. Zarzuty przedstawiono 4 osobom. Przestępcom może grozić nawet do 10 lat więzienia. Nasza-klasa.pl w trosce o Wasze bezpieczeństwo i komfort korzystania z serwisu, nie będzie tolerować tego typu działalności.
zespół nasza-klasa.pl"

Co ciekawe, policja na swojej stronie internetowej również zamieściła komunikat o zatrzymaniu czterech osób, które działały na szkodę popularnego portalu internetowego (nie ujawniając jego nazwy). W komunikacie czytamy:

"(...) Dwaj 16-letni mieszkańcy powiatu pszczyńskiego stworzyli program, który do każdego nowo umieszczonego zdjęcia na jednym z portali internetowych dodawał komentarz, w którym znajdowała się reklama płatnego programu do pobierania plików. Jak ustalili prowadzący sprawę funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP Katowice, tylko z komputera jednego z 16-latków wysłano aż około 120 tys. takich spamów. Tak duża ilość reklam sparaliżowała działanie portalu, ponadto spowodowała czasowe wyłączenie jego pracy. Spamy spowodowały także zmniejszenie ilości osób odwiedzających portal o prawie 2 miliony. Przedstawiciele portalu wycenili straty na około 60 milionów złotych. Młodzi hakerzy za swój czyn odpowiedzą przed sądem rodzinnym. Nie jest wykluczone, że właściciele portalu będą domagać się wyrównania strat spowodowanych działalnością 16-latków".

Tyle o działaniach policjantów z Katowic. W tej samej sprawie dochodzenie prowadzą również funkcjonariusze z Łodzi. Oto opis ich działań:

"Dwa tygodnie temu łódzcy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej zostali poinformowani o przestępczej działalności na szkodę jednego z portali internetowych. Jak wynika z ustaleń śledczych, sprawcy wykorzystując popularność jednego z portali założyli około 6 tys. fikcyjnych kont użytkowników. Prowadziły one do bezpłatnej reklamy sprzedawanych przez nich produktów. Straty wynikające z tego tytułu, przedstawiciele portalu oszacowali na blisko 300 tys. złotych. Jak się okazało, sprawcy opracowali skrypt komputerowy pozwalający na zautomatyzowanie procesu tworzenia fikcyjnych kont. Za ich pośrednictwem na ogromną skalę rozsyłano do innych użytkowników portalu korespondencję reklamową. Działając w ten sposób sprawcy doprowadzili do zatrzymania systemu informatycznego portalu (...)".

Interesujące jest, na jakiej podstawie szefowie Naszej Klasy oszacowali łączną kwotę strat – gdzie mowa jest aż o 6,3 mln. zł. Czy może zawierzyli w intencje spamerów, którzy mieli jakoby wykupić przestrzeń reklamową za tak skalkulowaną kwotę? Wszak Nasza Klasa bije wszelkie rekordy, jeśli chodzi o użytkowników i odsłony. Niespełna tydzień temu portal poinformował:

"Klasowicze, w tym miesiącu pobiliśmy absolutny rekord. Tylko w sierpniu obejrzeliśmy na nk ponad 10.5 miliarda stron. Takiego wyniku nie osiągnął w historii polskiego Internetu żaden inny serwis. Gratulujemy, dziękujemy, zapraszamy!
dumny dziś zespół nasza-klasa.pl"


Z małej, założonej przez znajomych firmy, Nasza Klasa szybko stała się najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Polsce. A w nim nie ma już miejsca na jakikolwiek spam.

Etykiety: , ,

3 Comments:

At 08 września, 2008 20:40, Anonymous Anonimowy said...

Jeszcze jakiś czas temu szumnie ogłaszano, że jest tam kilkanaście milionów użytkowników - tutaj dowiadujemy się, że dwóch wyrostków bez wysiłku zakłada sześć tysięcy kont. Ciekawe czy ktoś pokusił się o wykonanie badania autentyczności założonych kont - mogłoby być kiepsko. Milionowe straty będą służyły do zamydleniu oczu zagranicznym inwestorom - patrzcie, to nie popularność portalu spada, to hakierzy namodzili.

 
At 09 września, 2008 09:43, Anonymous Wejder said...

Jeżeli PR-owcy z N-K mają głowę na karku poszumią teraz o sprawach sądowych w gazetach i zamykaniu do więzienia tych dwóch 16latków, ale finalnie publicznie ( w prasie ) podarują im życie. Wizerunkowo to najlepsze rozwiązanie i jest szansa, że cały naród będzie im klaskał za dobre serce i wyrozumiałość.

Ale czy są na tyle inteligentni żeby wpaść na taaki pomysł ?

 
At 09 września, 2008 11:03, Blogger pinio said...

wjder:
myślę, że nawet nie trzeba szumieć o karach wiezienia dla 16 latków (zajmie sie nimi sąd rodzinny). Ale pogadać o ewentualnych pozwach finansowych i późniejsza rezygnacja z roszczeń. To pdopiero byliby uznani za dobroczyńców 8-) Darować 60 baniek 8-)

 

Prześlij komentarz

<< Home