6.7.09

Kuba Walczak: Kutiman – artysta XXI wieku

Choć niektórzy odmawiają Kutimanowi miana artysty, to jego produkcje (filmy, muzykę) w ciągu niespełna tygodnia obejrzało przeszło milion widzów! Oczywiście za sprawą YouTube.

Projekt Throu-You, który wywołał już tyle emocji na całym świecie to rzecz wyjątkowa. Izraelczyk Ophir Kutiel – bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, wykorzystał "youtubowe", amatorskie nagrania różnych domorosłych muzyków, by w fantastyczny sposób zmiksować je ze sobą tworząc nową jakość!Kutiel miesza w nich hip-hop, rock, soul, funk, afrobeat i praktycznie wszystkie inne gatunki muzyczne. Projekt jest porywający, a sam artysta opowiadał o nim dwa tygodnie temu we Wrocławiu (gdzie gościł na zaproszenie radia Wroclove). Lokalne i regionalne media szczególnie nie zainteresowały się wizytą Kutimana, ale kto chce posłuchać z nim wywiadu może znaleźć zapis rozmowy tutaj.
Opowiada o swoim niezwykłym projekcie, o bohaterach, którzy nieświadomie wzięli w nim udział, o swoich poczynaniach i o różnicach między Polską i Izraelem: myślałem, że tu jest szaro i ciemno, ale na szczęście się myliłem :-)

Projekt Kutimana to nie tylko nowa jakość w muzyce, ale też w podejściu do praw autorskich. Żaden z autorów filmików nie wiedział, że bierze udział w jakimś projekcie i choć Kuti świadomie nie zarobił na nim ani grosza (a chciały go zatrudnić największe wytwórnie!), a na swojej stronie zamieścił swoisty "credits", czyli listę wszystkich muzyków... to jednak nie miał ich zgody na wykorzystanie materiałów.
Byłoby naprawdę ostro (i ciekawie) gdyby któryś z nich podał go do sądu. Z drugiej strony, wziąć udział w projekcie, który widziało miliony osób to jednak niezła gratka.

W ciągu ostatnich kilku lat, Izrael, zaprezentował światu całkiem interesującą muzykę – by wspomnieć tylko Kutimana, reggae chasyda Matisyahu:czy Regina Spektor (nota bene, wydała właśnie nowy świetny album):Na koniec znów można postawić tendencyjne pytanie :-) - dlaczego polskim muzykom nie udają się takie "sztuki"? No, może poza Vaderem i Behemothem.

Kuba Walczak

Etykiety: , , , , ,