14.10.09

Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej powstaje w Warszawie

Nowa inicjatywa Stowarzyszenia Nigdy Więcej. Centrum ma badać i dokumentować przejawy rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii w tym regionie Europy, szczególnie w Polsce i Ukrainie.

"Rosnące zainteresowanie społeczną funkcją futbolu w Polsce i na Ukrainie przed Mistrzostwami Europy w 2012 roku daje nam możliwość podejmowania dyskusji o kwestiach ksenofobii i rasizmu w naszych krajach" - mówi doktor Rafał Pankowski, koordynator Centrum. "Punktem wyjścia dla naszych obserwacji jest rasizm na stadionach, ale widzimy to zjawisko w szerszym kontekście dyskryminacji występującej w społeczeństwie jako takim" - dodaje zastępca koordynatora Jacek Purski.

Centrum jest częścią trzyletniego Projektu Wschodnioeuropejskiego FARE (Football Against Racism in Europe), wspieranego przez UEFA przy przygotowaniach do Mistrzostw Europy w 2012 roku. Poza monitoringiem projekt obejmuje antyrasistowskie działania edukacyjne i interwencyjne w Polsce, Słowacji, na Ukrainie, Węgrzech, a także w Rumunii, Bułgarii, Rosji, Białorusi i Mołdawii. Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ odpowiada za całościową koordynację projektu jako oficjalny partner UEFA.

Od jutra przez dwa tygodnie po raz dziesiąty obchodzony będzie Tydzień Akcji Futbolu przeciwko Rasizmowi w Europie. W Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Pile, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Gliwicach i Olsztynie pod egidą Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ organizowane są specjalne turnieje, koncerty i happeningi.
16 października w Centrum Olimpijskim PKOL w Warszawie dojdzie do konferencji "Nie - dla rasizmu w sporcie". Prezesi polskich związków sportowych i zaproszeni goście podpiszą specjalną deklarację, rozegrany zostanie mecz, w którym wystąpią gwiazdy futbolu, w tym Afrykanie z polskiej ligi, znani aktorzy i parlamentarzyści.
17 października na stadionie Marymont w Warszawie zostanie rozegrany IV Finał Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, w którym zmierzą się najlepsze drużyny tego sezonu. Motywem przewodnim tegorocznego finału pod tytułem Mecz Tolerancji jest sprzeciw wobec wszelkich przejawów nietolerancji, a w szczególności rasizmu. W związku z ujawnionymi w tym roku incydentami rasistowskimi w jednym z klubów, Polska Liga Futbolu Amerykańskiego wymierzyła kary finansowe i przekazała je na działania antydyskryminacyjne. PFLA nawiązała kontakt i współpracę ze Stowarzyszeniem NIGDY WIĘCEJ, które jest oficjalnym partnerem tej inicjatywy.
Imprezy organizowane są także na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Mołdawii, Gruzji i Azerbejdżanie.

Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ istnieje od 1996 roku, prowadzi m.in. kampanię "Wykopmy rasizm ze stadionów" oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski pod tytułem "NIGDY WIĘCEJ".

Etykiety: , , , , ,