8.10.09

Śledztwo ws. afery hazardowej: twarde dowody?

Przy wczorajszym zamieszaniu personalnym (czytaj tutaj) trochę umknęła sprawa wszczęcia śledztwa ws. afery hazardowej. A szkoda bo jego podstawy prawne wydają się bardzo ciekawe!

Przez kilka dni politycy z PO uparcie mówili, że nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa ws. afery hazardowej, a prokuratorzy domagali się wszystkich materiałów od CBA. Ba, były już minister sprawiedliwości twierdził, że Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki są niewinni (czytaj tutaj) .
Mówiono też wiele o potrzebie odtajnienia materiałów zebranych przez Biuro. A kiedy CBA dostarczyło zebrane dowody już się nie mówi o odtajnieniu (a wręcz przeciwnie) i braku podstaw do wszczęcia śledztwa! Wręcz niektóre media zaczęły rozmywać całą sprawę podając, że agenci dopiero niedawno zaczęli szykować dowody (czytaj tutaj). A tymczasem prokuratura wszczęła śledztwo i to nie z jednego a aż z trzech paragrafów! Przyjrzyjmy się im:
1. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w czasie prac nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych;
2. podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w ramach prac nad tą ustawą
3. udzielenia lub obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za takie pośrednictwo.

Co do drugiego punktu wszystko wydaje się jasne. Z podsłuchów CBA wynika kto miał pośredniczyć w zmianach w ustawie o grach. Trzeci punkt wskazuje nam jasno - ktoś obiecał komuś łapówkę lub nawet ją wręczył! No i zostaje punkt pierwszy - który z urzędników mógł wpływać na ustawę! Bardzo ciekawe.

Jedno jest pewne- prokuratura bezpodstawnie nie wszczęła śledztwa aż z trzech paragrafów! Musiała mieć do tego podstawy - rozumiem, że podstawy znalazła w materiałach dostarczonych przez CBA. Sama nie miała czasu na jakiekolwiek działania.

I bardzo ciekawe jest dlaczego wybrano do prowadzenia tego śledztwa Prokuraturę Okręgową, a nie specjalny wydział do zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej? Bo kto jeżeli nie śledczy z wyspecjalizowanego w zwalczaniu tego typu przestępczości wydziału powinien się tym zajmować?

Czytaj analizy Kataryny ws. kalendarium wydarzeń związanych z ustawą o grach!

Etykiety: , , ,