11.8.06

Polski Passauer przeciwko koalicji rządowej?

Pachnie sensacją.
Portal Wiadomosci24.pl, należący do firmy Polskapresse, spółki córki niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau (zwanej "Passauerem"), znalazł się na liście blogów i stron internetowych, które wsparły Akcję Obywatelską. Czyli spontaniczny internetowy ruch sprzeciwu wobec rządzącej krajem koalicji PiS-Samoobrona-LPR.

O samym ruchu już pisaliśmy.

Wiadomosci24.pl to unikatowy, bardzo interesujący portal obywatelski. Być może najlepszy nowy produkt "Passauera" w Polsce.

A czym jest sam "Passauer"? To jeden z dwóch wydawców prasy regionalnej w naszym kraju (drugim była do niedawna norweska Orkla, która w czerwcu postanowiła sprzedać swoje aktywa medialne brytyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu Mecom).
"Passauer" - pod szyldem Polskapresse - wydaje m.in. "Dziennik Zachodni", "Dziennik Łódzki", "Dziennik Bałtycki", "Słowo Polskie Gazetę Wrocławską", czy choćby bezpłatne "Echo Miasta", ukazujące się w siedmiu dużych miastach.

Rzecz w tym, że polski "Passauer" miał dotąd renomę firmy trzymającej się z daleka od drażliwych sporów politycznych.

Do dziś słynne jest pokajanie się ówczesnego prezesa koncernu Franza Xaviera Hirtreitera przed prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim po tym jak w 1997 r. passauerowski "Dziennik Bałtycki" opublikował wraz z "Życiem" głośny tekst "Wakacje z agentem".
Ówczesne interesy "Passauera" i postać Hirtreitera soczyście odmalował niegdyś w "Życiu" były redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" Jan Jakubowski. O podejściu "Passauera" do gazet regionalnych ten sam Jakubowski pisał też we "Wprost".

To odium ciągnie się za "Passauerem" do dziś. Gdy w czerwcu portal Wirtualnemedia.pl informował o kłopotach finansowych polskiej prasy lewicowej, poprosił o opinię Rafała Oracza z firmy CR Media Consulting. Ten zaś zaczął swą obszerną wypowiedź tak:
"W Polsce zbytnie zaangażowanie politycznie zawsze było dla mediów zgubne. Dość przypomnieć słynne „Wakacje z agentem”, po których Dziennikowi Bałtyckiemu w pięty poszło wsadzanie nosa w nie swoje sprawy. Od tamtej historii jego wydawca, Passauer, przyjął zasadę, żeby trzymać się z dala od tematów politycznych".
Pytamy:
Czy kierownictwo spółki Polskapresse wie o wsparciu udzielonym przez Wiadomosci24.pl Akcji Obywatelskiej?
Jeśli tak - to czy wystąpienie przeciwko koalicji rządzącej Polską należy traktować jako oficjalne stanowisko Polskapresse? A więc porzucenie dotychczasowej postawy dystansu wobec politycznych sporów w Polsce?
Jeśli nie - to jak to się stało, że portal wsparł Akcję Obywatelską?
A może to sama Akcja Obywatelska nieco się zagalopowała?

26 Comments:

At 11 sierpnia, 2006 09:56, Anonymous Olgierd said...

A to już jest chyba tzw. "fakt prasowy", pewnie ktoś napisał na A.O. jakiegoś posta, w podpisie dał adres wiadomości i na tej podstawie dopisano adres do listy popierających.
Nie ma z czego robić sensacji, a na pewno budować takiego napięcia.

 
At 11 sierpnia, 2006 10:50, Anonymous Anonimowy said...

Kocham dziennikarzy, którzy potrafią kojarzyć fakty, tylko "zapominają" je sprawdzić. Autor akcji obywatelskiej Rafał "Rafi" Krawczyk, podobnie jak wielu innych, opublikował tekst o swojej akcji w chwalonej tu gazecie internetowej (dzięki za miłe słowa pod jej adresem :). A potem poczuł się zobowiązany umieścić link do www.wiadomosci24.pl. Ciąg zdarzeń jakie wyprodukował Łukasz Medeksza to już science fiction. Political fiction. Życzymy powodzenia w produkowaniu równie sprawdzonych informacji!
PS. A www.wiadomosci24.pl starają się nie robić sensacji tylko informować. Jak "Piąta wladza" znajdzie sprawdzoną informację, że Polskapresse całym sercem popiera PiS też ją opublikujemy :). Wcześniej jednak sprawdzimy jej źródło. Oby tylko nie była to bogata wyobraźnia autorów tego bloga.
Paweł Nowacki
www.wiadomosci24.pl

 
At 11 sierpnia, 2006 10:56, Anonymous Toscana said...

Zresztą za dużo u nas histerii. Zamiast rzeczowych uwag są same skrajności. Albo paniczny strach przed prawie faszo-koalicją, albo obrażanie się zwolenników koalicji rządzącej o byle co i uderzanie w najwyższe tony. Obie strony często zachowują się jak kotka na gorącym blaszanym dachu;)
A co do pasauera. Jakie zaangazowanie się w politykę? Kasa i za mordę tanim kosztem;)

 
At 11 sierpnia, 2006 11:33, Anonymous Anonimowy said...

Ten blog to kompletna bzdura. Polskapresse jest chyba najbardziej prawicowym wydawnictwem w Polsce (oczywiście mówię o tzw. mainstraimie). Wystarczy czytać w miarę regularnie np. Dziennik Zachodni. A autorzy chyba swoje frustracje leczą, związane z wykupieniem Słowa Polskiego we Wrocławiu.

 
At 11 sierpnia, 2006 11:49, Anonymous Anonimowy said...

Piszecie: "Wiadomosci24.pl to unikatowy, bardzo interesujący portal obywatelski. Być może najlepszy nowy produkt "Passauera" w Polsce."
Nic bardziej mylnego! Wiadomosci24 to niby portal obywatelski. Redakcja uzurpuje sobie prawa autorskie to nadsylanych za darmo tekstow.
Jesli ktos szuka dziennikarstwa obywatelskiego to najlepszym przykladem jest portal iThink gdzie teksty sa publikowane na licencji Creative Common i jest to o wiele bardziej uczciwe. Ten portal to szansa na prawdziwie wolne media!

 
At 11 sierpnia, 2006 12:29, Blogger Łukasz said...

Czuję się wywołany do tablicy, więc odpowiadam :)

Olgierd,
Wiadomosci24.pl to taki sam produkt Passauera, jak - powiedzmy - "Dziennik Bałtycki" czy "SPGW". Nie można ot tak, dla kaprysu, wpisywać sobie jego nazwy na listę podmiotów wspierających jakąś akcję polityczną. O takich posunięciach decyduje przynajmniej redaktor naczelny danego medium. Piszę "przynajmniej", bo w strukturze korporacyjnej konsultuje taką decyzję ze swoim prezesem.
A jeśli stało się tak jak piszesz - to znaczy, że ktoś zachował się nader beztrosko. I tyle.

Panie Pawle,
Wielkie dzięki za wpis! Właściwie odpowiadam Panu tak samo jak Olgierdowi. Ale dzięki Panu wiem, że hipoteza o beztroskim posunięciu staje się najbardziej prawdopodobna.
CHYBA ŻE w Passauerze coś się zmieniło odnośnie podejścia do polityki. Jeśli tak, to chylę czoła i wyrażam swą radość :) Niezależnie od tego, czy ta lub inna akcja polityczna odpowiada mi czy nie.
Proszę mi jednak wierzyć, że o owym, hmmm..., osobliwym podejściu Passauera do polityki coś niecoś wiem.

Toscana,
Ostatnie zdanie Twojego komentarza zdradza znajomość wewnętrznego życia tej uroczej firmy :) Jak sądzisz - czy Wiadomosci24.pl (zarówno jako portal, jak i jako uczestnik Akcji Obywatelskiej) zmienią oblicze polskiego Passauera na lepsze?

Anonymous,
Skąd ta teza o prawicowości Passauera???
Ale dzięki za podpowiedzenie iThinka ;)

Pozdrawiam Was wszystkich, dzięki za uwagi.

 
At 11 sierpnia, 2006 12:56, Anonymous T-800 said...

iThink - odrzucający layout. Po wejściu od raz chce się wyjść. I się wychodzi.

 
At 11 sierpnia, 2006 14:28, Blogger jotesz said...

jestem za a nawet przeciw!

W wiadomości24h wdepnąłem a nawet się zalogowałem, ale niczego nie popełniłem i nie popełnię, bo nazwisko Hirtreiter mnie ostudziło.

Byłem kiedyś pracownikiem tego pana i cieszę się, że od lat nie jestem - nie jestem dziennikarzem tylko architektem, a praca w gazecie robotniczej była odskocznią i paroletnią przygodą, zakończoną wkrótce po wejściu gazety w objęcia kapitalizmu rodem z Passau...

Znając więc nieco realia nie wierzę w obywatelskość 24h - raczej ma to służyć wychwytywaniu newsów terenowych szybko i tanim kosztem (najlepiej za darmo)

 
At 11 sierpnia, 2006 14:43, Anonymous Anonimowy said...

jotesz, dokladnie!
z tym dziennikarstwem obywatelskim to WIELKA SCIEMA w portalu Wiadomosci24.

 
At 11 sierpnia, 2006 15:22, Anonymous change said...

jak dla mnie to "problem" (rzekome wsparcie portalu obywatelskiego dla akcji również obywatelskiej) jest tak mały, a rozdmuchanie go do rozmiarów sensacji ("pachnie sensacją") i rewolucji na skalę co najmniej ogólnopolską (vide tytuł notki) tak duże, że przez chwilę się poczułem, jakbym czytał Fakt, tudzież innego brukowca na podobnym poziomie...

trochę więcej pokory i luzu w tym doszukiwaniu się we wszystkim spisku.

jak dla mnie to każda akcja, która ma na celu zaktywizowanie rzesz młodych ludzi, którym się nie chce ruszyć tyłka i wziąć choćby trochę odpowiedzialności za losy tego kraju, zasługuje na poważne wsparcie każdego medium, bez względu na to, która strona sceny politycznej za tym stoi.

czy taka informacja trafi później do rubryki "wsparli", czy może neutralniej "napisali o nas", nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. nie świadczy to o zaangażowaniu medium w dane przedsięwzięcie, ale wyłącznie o tym, że rozmach akcji jest na tyle duży, że interesują się tym media.

nie rozumiem po co w ogóle robić o to tyle hałasu?

 
At 11 sierpnia, 2006 15:23, Anonymous Anonimowy said...

Właściwie to powinienem się cieszyć. Tak "fakt prasowy" robi nam reklamę! A to bardzo dobrze...
Swoją drogą więcej czasu i sił zajmuje mi ściganie w internecie nie tych co publikują bez naszej wiedzy link do www.wiadomosci24.pl, a tych co kradną teksty naszych autorów. Tym się raczej zainteresujcie koledzy!
Paweł Nowacki

 
At 11 sierpnia, 2006 15:29, Anonymous Anonimowy said...

Nie wiem jak to jest z wiadomosci24.pl, sa one zapewne w pewnej mierze dziennikarstwem obywatelskim. Niby kazdy może pisać, ale ciekawe ile tekstów tam usunieto za "niepoprawność"
W iThink.pl wiem, że każdy może pisać otwarcie i każdy ma wpływ na to co sie publikue, gdyż panuje tam w penym sensie selecja losowa artykułu. Na opublikowanie musi się zgodzić conajmniej 3 z 10 losowo wybranych użytkowników. Dzięki temu serwis nigdy nie bedzię ani prawicowy, ani lewicowy, anie centrowy - będzie tak zróżnicowany, jak wielu jest uzytkowników - w tej chwili 469 i tyle samo poglądów.

Uważam, ze dziennikarstwo obywatelskie, może i wykorzystywane przez media, ale także wykorzystywane przez obyateli. Mogą oni pisać o tych tematach, które są dla nich interesujące i czytać też o tych tematach.

Ok. Powiecie, że o tym mogąpisać też na blogach. Oczywiście, że mogą ale blog nie ma takiej siły rażenia. W tym twki siła obyatelskich mediów, że kreuje je masa, a w masie siła i zasięg.

 
At 11 sierpnia, 2006 15:45, Anonymous Anonimowy said...

Ciekawe skąd wiesz, że z www.wiadomosci24.pl usunieto teksty za polityczną niepoprawność? A jaka jest to niepoprawność? Lewicowa czy prawicowa? Bo już nie wiem co się tu zarzuca projektowi Polskapresse. A ta nachalna reklama iThink przy okazji "afery" to jest politycznie poprawna?
Paweł Nowacki
PS. I piszcie pod nazwiskami jak jesteście tacy odważni...

 
At 11 sierpnia, 2006 16:03, Blogger Łukasz said...

Panie Pawle,

To jak to w końcu jest: czy link do Wiadomosci24.pl na stronie Akcji Obywatelskiej ukazał się za Waszą wiedzą, czy nie?
A jeśli nie - to czy zniknie?

No i kto kradnie Wam teksty? Bo to b.ciekawe.
Notabene, kwestia plagiatów w polskiej prasie to temat na obszerną opowieść. Ale by ją opowiedzieć, trzeba nam dowodów, przykładów.
Będziemy za nie wdzięczni :)

 
At 11 sierpnia, 2006 16:04, Anonymous Azrael said...

Myślę, że uczstnicy ( setki, setki ) powinny autorowu tego wpisui na bligu podziekować...
Bo jeżeli wpis na sewisie obywatelskim W24 o OBYWATELSKIEJ akcji wzbudził takie zanczące poruszenie - to coś znaczy...

Passauer nie angażuje się w akcję polityczną - on ponformowała o AKCJI Obywatelskiej....

I znamienne jest to - reakcja, jak widać nie jest skoordynowana... jest NERWOWA..

 
At 11 sierpnia, 2006 16:20, Anonymous Była said...

HAHAHAHAHAHA! Passauer prawicowy? Dzieci drogie, to wy chyba nie wiecie, jak cała wierchuszka wrocławskiego Passauera biegała po instrukcje do lokalnych bonzów SLD. Pewnie też nie słyszeliście historii o przemieleniu całego nakładu pewnego magazynu, w którym miał się ukazać tekst stawiający w niezbyt dobrym świetle pewnego prominentnego człowieka lewicy. Ale co tam, wy nie jesteście przecież dziećmi. Wy jesteście dziećmi... Passauera.

 
At 11 sierpnia, 2006 16:31, Blogger Łukasz said...

Była,
Skąd te ZASKAKUJĄCE informacje? ;)

 
At 11 sierpnia, 2006 16:39, Anonymous Anonimowy said...

Co jest
teraz tematem? Kradzież tekstów z www.wiadomosci24.pl czy "fakt prasowy", co niektóych tak podniecił?
Jak widzę apel o pisanie pod nazwiskiem pozostał bez echa...
Paweł Nowacki

 
At 11 sierpnia, 2006 17:02, Blogger Łukasz said...

Panie Pawle,
Poproszę o jakieś szczegóły dotyczące tej kradzieży tekstów ;)

 
At 11 sierpnia, 2006 17:08, Anonymous Anonimowy said...

A to już w wywiadzie o który Pan prosił :)
Paweł Nowacki

 
At 11 sierpnia, 2006 20:56, Anonymous Olgierd said...

O tym kto kogo linkuje i co to oznacza naprawdę szkoda gadać. Wystarczy kliknąć w mojego obecnego linka a następnie zapytać - kto chciał coś przez to powiedzieć? (PS przepraszam za małą prowokację).

 
At 11 sierpnia, 2006 20:58, Blogger jotesz said...

Była - nie zauważyłaś, że napisałem o sobie wprost "byłem kiedyś pracownikiem" i wcale nie zatrudniano mnie jako dziecko.

Zacząłem w Gazecie Robotniczej - normalnej, czyli organie KW PZPR, która zmieniła się w spółdzielnię dziennikarzy, potem stalismy się spółką, a na końcu Passauer odkupił od nas wszystkie nasze udziały i odszedłem. Mogę więc powiedzieć, że BYŁEM na przełomie.

A odszedłem tylko po to, by znowu projektować...

Były!

Gdy pracowałem, z tego co wiem, Passauer - Hirtreiter nigdy nie wpływał na "linię" - ważne były finanse!

 
At 11 sierpnia, 2006 21:09, Blogger Łukasz said...

Olgierd,
Masz ładny link :) A jednak to nie to samo, co umieszczenie linka do Wiadomosci24.pl w rubryce nazwanej "wsparli" na stronie Akcji Obywatelskiej.

 
At 16 sierpnia, 2006 17:11, Anonymous RAFi said...

Równie dobrze moglibyśmy umieścić tam info: LINKUJĄ DO NAS. NAPISALI O NAS. ZAMIEŚCILI LINK DO AKCJI. Jest sekcja WSPARLI NAS i może ona oznaczać równiez to, że została opublikowana informacja (notabene mojego autorstwa) o AO. Nie wiem po co ta burza w szklance wody?

Polujecie na czarownice? Teraz sezon na kaczki jest.

 
At 17 sierpnia, 2006 16:05, Anonymous Asen said...

Kto to jest ten Passauer? To ten co "wynalazł" bakterie i zatrzymał wściekliznę?
Robert Dorabiała (skoro lubicie nazwiska) :)

 
At 17 sierpnia, 2006 16:07, Blogger Robert said...

szok, moje hasło do bloggera z 2000 roku nadal aktywne

 

Prześlij komentarz

<< Home