9.10.06

Agora będzie płacić swoim najlepszym bloggerom! Ale konkretnie komu?

Potwierdziło się. Agora będzie płacić autorom najbardziej poczytnych blogów prowadzonych na swoim serwisie Blox.pl. Pisze o tym Piotr Zalewski w Internetstandard.pl.

Jak chce płacić Agora bloggerom?
Zalewski ujmuje to dość oględnie:
Potwierdziły się informacje, że Agora będzie płacić swoim najbardziej aktywnym bloggerom określone kwoty. Poczytne blogi będą także oferowane jako miejsce do zamieszczania reklam.
Przypomnijmy, że na początku sierpnia o to samo pytaliśmy Tomasza Bieniasa, zastępcę dyrektora wydawniczego portalu Gazeta.pl, autora bloga Tebe Gada. Mówił wówczas tak:
Tomasz Bienias: - Pracujemy nad systemem, który pozwoli autorom najlepszych blogów pisanych na Blox.pl na udział w zyskach z reklam. Prawdopodobnie, ze względów formalnych i podatkowych, nie będziemy w stanie płacić wszystkim, którzy do systemu przystąpią. W pojedynczych przypadkach – jeśli np. znajdzie się reklamodawca zainteresowany obecnością na konkretnym blogu – będziemy bezpośrednio kontaktować się z jego autorem. Minimum, jakie możemy zaoferować to ruch, który już we własnym zakresie każdy będzie mógł spieniężyć np. na reklamach typu Ad-Sense.
Piąta Władza: Kiedy wprowadzicie ten nowy system?
Tomasz Bienias: - Mam nadzieję, że we wrześniu, wtedy też stanie się jasne o co chodzi.
Kim właściwie są najpopularniejsi bloggerzy Agory? Z Top 100 najchętniej czytanych blogów na Blox.pl (stan na 10.10.2006.) wynika, że na pierwszym miejscu jest blog poświęcony serialowi "Zagubieni". Drugie miejsce zajmuje jeden z najsłynniejszych polskich blogów poświęconych niemieckiemu zespołowi Tokio Hotel - prowadzony przez Klaudynę 12340 (o blogach o Tokio Hotel pisaliśmy w sierpniu). Trzecie miejsce ma ciepły, rodzinny, delikatnie erotyzujący blog "ona bloxuje...".
Zapewne to te właśnie blogi mają największe szanse na pieniądze z Agory.

Ale blisko czoła stawki jest też słynny blog polityczny Kataryny (10. miejsce w rankingu Blox.pl). A także blog "Piękny dzień, mimo wszystko", którego autorką jest Ewa Milewicz, czołowa publicystka "Gazety Wyborczej" (11.miejsce).

Płacenie bloggerom to tylko element ekspansji agorowskiego portalu Gazeta.pl. Pisze o tym nie tylko Internetstandard.pl, ale i sama Agora w specjalnym komunikacie.

Pytanie: na czym dokładnie ma polegać finansowanie blogów przez Agorę? Czy to przełom w polskiej blogosferze? Czy blogi się skomercjalizują?

Jak Wam podobają się te najnowsze pomysły Agory?

7 Comments:

At 10 października, 2006 09:50, Anonymous Anonimowy said...

Nie ufam Agorze- znając zycie będą to groszowe sumy a potem się zdyskredytuje co bardziej niezależnych graczy-jak onegdaj z kataryną było..

 
At 10 października, 2006 10:18, Anonymous Anonimowy said...

Raczej to wygląda na próbę zarobienia pieniędzy na bloxie. Płacenie bloggerom ma zapewne osłodzić ból pojawienia się reklam. Jak zwykle kiepsko to rozgrywają PR-owo.

 
At 10 października, 2006 12:19, Anonymous plopli said...

Pomysł jak najbardziej słuszny. Aktywne tworzenie blogu wymaga znacznego zaangażowania twórcy. Przede wszystkim czasowego, a niekiedy również finansowego (dostęp do źródeł). Jeśli taki blog daje pewną wartość dodaną (w postaci ruchu), to jest naturalnym, że jego twórca powinien mieć mozliwość uzyskiwania z tego tytułu korzyści. Mało tego. Niektórzy blogowicze mogą w takim przypadku rezygnować z serwisów takich jak Blox.pl. Szukając możliwości zarabiania na swojej pracy w innym miejscu.

 
At 10 października, 2006 12:47, Blogger Łukasz said...

Plopli,
A jak dokładnie może wyglądać takie finansowanie blogów?
Czy "inni" też pracują nad podobnymi systemami? ;)

 
At 10 października, 2006 15:28, Anonymous A.W. said...

I w ten oto sposób stracimy (oni) obiektywność, wolność. Piękna to będzie próba nacisku. Ciekawe za jaką kwotę można będzie zmienić poglądy?

 
At 10 października, 2006 23:09, Anonymous fourmi said...

co może ja zacznę pisać bloga?? :-)))))

 
At 15 października, 2006 17:02, Anonymous Anonimowy said...

Chcialbym zwrocic wasza uwage na fakt, ze blogi sa umieszczane na serwerach takich jak onet,blox itp co napawa mnie pewnym niepokojem. Jesli ktos uzywa np programu Peer Guardian, ktory chroni przed szpiegowaniem naszych komputerow, po zalogowaniu na strony Agory zauwaza, ze sa one blokowane, poniewaz 'szpieguja'. Co wy na to?

 

Prześlij komentarz

<< Home