5.10.09

Skazani za zabicie jeża!

Może ten wyrok zmieni coś w mentalności ludzi. Sąd Rejonowy w Miliczu skazał trzech młodych mężczyzn za zabicie jeża. Muszą m.in. oglądać w internecie filmy o zwierzętach. To ma nauczyć ich szacunku do zwierząt!

Oczywiście część z Was powie - a kogo obchodzi jeż. Mnie od samego początku zbulwersowała ta sprawa. Do zdarzenia doszło w nocy z 18/19 lipca na ulicy Kościuszki w Miliczu. Oto fragment komunikatu policji w tej sprawie:
"(...) wandale spostrzegli idącego przez jezdnię małego jeża. Mężczyźni postanowili wyładować swoją agresję na bezbronnym zwierzątku. Wszyscy trzej podbiegli do jeża i kolejno zaczęli go kopać. Przestali znęcać się nad jeżykiem dopiero wtedy, gdy zauważyli biegnących w ich stronę policjantów. Mężczyźni zaczęli uciekać każdy w inną stronę".
A oto zdjęcie zabitego jeża:

Niespełna trzy miesiące po zdarzeniu sprawą zajął się Sąd w Miliczu. Oskarżeni to:
21 letni Marek P.
19 letni Piotr K.
18 letni Sebastian K.

Oskarżeni na rozprawie przyznali się do zarzutów. Nie chcieli jednak składać wyjaśnień. Sąd odczytał więc te złożone podczas dochodzenia. Oskarżeni mówili, że "pili tego dnia alkohol, szli sobie potem ulicą, zauważyli jeża obok Biedronki, jeż też ich zauważył i na ich widok się skulił ze strachu". W wyjaśnieniach wskazali, że "kopali go bez wyraźnego powodu, ponieważ był zwinięty, to grali jakby nim w piłkę, jednemu udało się go kopnąć nawet odległość 5 metrów, chcieli go dokopać do drzwi komendy policji".
Mieli pecha - przez okno zauważył ich dyżurny i razem z innym policjantem pobiegł za nimi. Funkcjonariusze złapali dwóch zwyrodnialców, jeden uciekł wskakując do rzeki. Później jednak udało się go zatrzymać.

Sąd skazał oskarżonych:
Marka P. i Piotra K. na dziesięć miesięcy ograniczenia wolności, a Sebastiana K. na sześć miesięcy ograniczenia wolności. Wszyscy trzej mają miesięcznie 30 godzin spędzać pracując na rzecz Gminy Milcz. Dodatkowo oddano ich pod dozór kuratora sądowego, muszą zapłacić po 200 złotych na rzecz Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" we Włocławku "z przeznaczeniem na cel w postaci aktywnej ochrony zwierząt gatunków chronionych w Polsce, w szczególności odbudowę nadrzewnej populacji sokoła wędrownego".

Z uzasadnienia:
"Sąd przy wymiarze kary wziął pod uwagę młody wiek oskarżonych i to, że zgodnie z kodeksem takie osoby kara ma przede wszystkim wychować. Kara ograniczenia wolności powinna tę rolę spełnić najlepiej, tym bardziej, że w Miliczu są miejsca do jej wykonania i faktycznie skazani ją odpracowują sprzątając np tereny należące do gminy. Sąd nie mógł zasądzić nawiązki na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży, bo istnieją od miesiąca i jego szefowie nie zdążyli z wpisem do prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości rejestru organizacji na których rzecz można zasądzać. Ale jest w rejestrze Stowarzyszenie Sokół - organizacja która zajmuje się ochroną sokoła wędrownego, która m.in. instaluje w gniazdach ptaków kamery internetowe np na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Sąd polecił oskarżonym obejrzenie na stronie stowarzyszenia w internecie życia ptaków mając nadzieję, że to ich nauczy szacunku dla zwierząt. Nawiązki są niskie, bo też i sami oskarżeni są bezrobotni, na utrzymaniu rodziców, jeden jest jeszcze uczniem".

I jeszcze dla tych co uważają, że kara jest zbyt surowa. Jeż miał zrobioną sekcję zwłok: "miał liczne złamania kończyn, żeber, podbiegnięcia krwawe opłucnej, pęknięcie śledziony, wybroczyny w korze obu nerek, podbiegnięcia krwawe w miąższu wątroby, które to były przyczyna jego śmierci"...

Etykiety: , , , , ,

10 Comments:

At 05 października, 2009 21:38, Blogger mk said...

Może coś się zmienia w podejściu do zwierząt. I fajnie.
Świetna w opisywanej sprawie jest postawa policjantów: to też nie jest codzienność, że chciało im się ruszyć. Naprawdę jestem pod wrażeniem.
I jeszcze 3 grosze techniczno organizacyjne: ja wiem, że ten blog to wasze podwóreczko, ale chciałbym nieśmiało zaproponować, aby może kolektyw redaktorski rozważył, czy odejście od tematów prezentujących w pewnym stopniu kuchnię medialno-pijarową służy 5W. Ostatnio dużo tu politycznych tematów z pierwszych stron (gazet?), a brak obrzeży i kulisów. Wyrok za jeża tak, bo to może być pominięte przez mainstream, ale afera hazardowa jest wszędzie. Sądzę, że tutaj zaglądają ludzie, którzy są raczej na bieżąco z wydarzeniami, a tu oczekują powiedzmy nadbudowy, czy pewnej wartości dodanej, którą kolektyw 5W umocowany w wszystkim wiadomych madiach i innych agencjach zapodawał kiedyś.
Bosz, jakie zdania ciągutki mi wyszły :)

 
At 05 października, 2009 21:47, Blogger pinio said...

mk:
to ja tu wprowadzam bałagan. Rzeczywiście ostatnio sprawy tzw. afery hazardowej jest za dużo. Choć na początku publikowaliśmy nasze własne ustalenia, teraz materiały źródłowe czyli oświadczenia. Ale też szykujemy się do zmian na lepsze 8-)

 
At 06 października, 2009 12:16, Blogger antyfaszysta said...

pinio
Dzięki za tę informację. Brawo dla sędziego. Brawo dla policjantów, że im się normalnie chciało!

 
At 06 października, 2009 15:30, Blogger pinio said...

antyfaszysta: wreszcie coś się ruszyło...

 
At 06 października, 2009 16:37, Blogger saunterer said...

Wielkie wyrazy uznania dla policjantów.

 
At 06 października, 2009 17:45, Anonymous Anonimowy said...

Brawo Policjanci Brawo Sąd !!!!!

 
At 06 października, 2009 18:01, Anonymous Unicorn said...

Napiszę jak większość- ale co komu zawinił jeż...

 
At 09 października, 2009 14:07, Blogger jotesz said...

Ten biedny jeż będzie im kłuł sumienia. Policjanci powinni zostać opisani w całej Polsce i nagrodzeni przez przełożonych! Sąd niby prowincjonalny, a przykładem może służyć temu Najwyższemu...

 
At 23 października, 2009 01:06, Anonymous Anonimowy said...

Z całą mocą potępiamy ten haniebny czyn! Jeśli szukać winy, to jesteśmy przekonani, że takie bestialstwo jest wynikiem braków w wychowaniu tych młodych ludzi zarówno przez rodziców, jak i szkoły. Nie tylko jeże będące pod ścisłą ochroną, ale też każde inne zwierzę powinno doświadczyć naszego człowieczeństwa!
Godna pochwały jest postawa policjantów!!!
www.naszejeze.org

 
At 10 listopada, 2009 23:11, Anonymous Anonimowy said...

Wspaniała postawa Policjantów oraz Sędziego! Szkoda tylko niewinnego zwierzęcia! Miejmy nadzieje, że tych zwyrodnialców kiedyś też ktoś pokopie!

 

Prześlij komentarz

<< Home