2.10.09

Dlaczego CBA posłuchiwała Sobiesiaka!?

CBA na trop rzekomych nieprawidłowości przy nowelizacji ustawy o grach wpadła badając inwestycje w Karpaczu. Według nieoficjalnych informacji Radia Wrocław (czytaj tutaj) - agenci sprawdzali spółkę Winterpol należącą do wrocławskiego biznesmena Ryszarda Sobiesiaka i jej plany budowy infrastruktury narciarskiej w rejonie Kopy (czytaj tutaj).

To właśnie podsłuchując Ryszarda Sobiesiaka agenci mieli trafić na jego kontakty i rozmowy telefoniczne z Zbigniewem Chlebowskim, byłym już szefem klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Na razie są to jednak działania operacyjne - jeleniogórska prokuratura - jak powiedziała Radiu Wrocław jej rzecznik Violetta Niziołek - nie prowadzi żadnego śledztwa w tej sprawie. Plany inwestycji firmy Winterpol w Karpaczu wzbudzały wiele kontrowersji. Inwestorów poparł tamtejszy burmistrz co z kolei zaskoczyło Miejskie Koleje Linowe, które zainteresowane były tymi samymi gruntami (czytaj tutaj).
Ryszard Sobiesiak inwestował wcześniej w Zieleńcu. Został nawet skazany za korupcję podczas przyznawania dotacji unijnej z Funduszu Phare na inwestycje jego firmy w tym kurorcie. W październiku Sąd Okręgowy we Wrocławiu orzekł prawomocna karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu i grzywny (czytaj tutaj).

Kilka lat temu podczas śledztwa dotyczącego Leszka C. - szefa jednego z najgroźniejszych dolnośląskich gangów - w zeznaniach świadka koronnego pojawiło się nazwisko Sobiesiaka i dwóch innych biznesmenów - P. i S. związanych z rynkiem automatów do gier zręcznościowych. Leszek C. - były wielokrotny mistrz Polski w boksie - według zeznań Dariusza S. pseudonim Szczena - związał się z Ryszardem Sobiesiakiem (był właścicielem Casino Polonia) i dwoma biznesmenami z branży automatów do gier hazardowych. Najpierw był ochroniarzem, później miał zacząć wchodzić w interesy jako wspólnik. Leszek C. miał pilnować by na Dolnym Śląsku nie pojawiła się dla nich konkurencja. P. miał przekazywać jakieś pieniądze za to, że na Dolnym Śląsku był spokój - mówił świadek koronny. Jednak żadnych dowodów na złamanie prawa przez biznesmena CBŚ i prokuratura nie znalazły...

CBA zapowiada odtajnienie wszystkich informacji - może być naprawdę ciekawie...

Etykiety: , , , , , , ,