8.2.07

PiS odzyskuje armię

Nowy minister obrony narodowej Aleksander Szczygło dał do zrozumienia, że chce zmian na szczytach armii. Oto, co o tym pisze Polska Agencja Prasowa (cytuję za Onetem):
Pytany, czy będzie chciał przyspieszyć proces wymiany osób na stanowiskach generalskich, Szczygło powiedział, że "wojsko to nie jest miejsce dla przeprowadzenia rewolucji".

"To jest miejsce, w którym powinna być dyscyplina i naturalny sposób dochodzenia oficerów do zajmowanych stanowisk" - podkreślił. Dodał jednak, że śmielej dowodzenie w wojsku powinno być oddawane oficerom wykształconym po 1989 roku.
W Pardonie zastanawiam się czy wojsko da się zdekomunizować. Wszak nasza obecna armia to prosta kontynuacja tej z czasów PRL. Zaś ewentualna dekomunizacja byłaby równoznaczna z ponownym upolitycznieniem wojska. Po co to komu?

Na koniec wpisu w Pardonie proponuję niewielkie ćwiczenie intelektualne, które niniejszym przeklejam do "Piątej Władzy". Oto warto zerknąć do życiorysów obecnych dowódców Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Trzy przykłady, trzy krótkie cytaty:
  • Zastępca szefa sztabu wiceadmirał Tomasz Mathea - "Słuchacz, ASG SZ ZSRR".
  • Szef Zarządu Planowania Strategicznego gen. bryg. Andrzej Juszczak - "1981-1983: Wojskowa Akademia Artyleryjska w ZSRR - słuchacz".
  • Szef Zarządu Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności gen. bryg. Edmund Smakulski - "Po ukończeniu w roku 1981 Akademii Wojsk Łączności ZSRR w Leningradzie został wykładowcą w macierzystej uczelni".
Czy ci trzej wysocy rangą oficerowie też zostaną "zdekomunizowani" jako ludzie "wyrośli w duchu sowieckim"? (To ostatnie określenie jest cytatem z Przemysława Gosiewskiego, który tak właśnie - w wywiadzie dla TOK FM - określił wysokich rangą oficerów z PRL-owskim backgroundem).

Co o tym sądzicie?

1 Comments:

At 09 lutego, 2007 00:26, Anonymous Anioł Stróż said...

Najpierw była Armia w "chuchu sowieckim" co to "po pierwszym kielichu nie zakąszała" na wzór bratnich sojuszników bolszewików... a teraz będzie MacArmia w kompletnym bezduchu świętym...

 

Prześlij komentarz

<< Home