14.8.09

Policja nie przeprosi skłotersów, ale zaprasza na spotkanie

O wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. policyjnej interwencji przy wrocławskim skłocie Rejon69 pisaliśmy dwa tygodnie temu (czytaj tutaj, a tutaj szczegółowe orzeczenie). Wtedy Piszpunt w swoim komentarzu zapytał oficjalnie o wnioski jakie z orzeczenia zamierza wyciągnąć policja i prokuratura. Dziś znamy odpowiedź funkcjonariuszy.

Radio Wrocław zapytało Komendę Wojewódzką we Wrocławiu czy policjanci przeproszą skłotersów. Oto odpowiedź pełniącego obowiązki rzecznika prasowego Wojciecha Wybrańca:

"Biorąc pod uwagę ważne obszary, jakimi są działania Policji w aspekcie
przestrzegania praw człowieka, wrocławska policja wyraża nadzieję, że Pani Agata Ferenc i Pan Piotr Rachwalski, którzy złożyli skargę na działania funkcjonariuszy w ETPCz, przyjmą zaproszenie do udziału w spotkaniu, podczas którego funkcjonariusze wskazaliby, jak na przestrzeni ostatnich lat, znaczenia dla Policji nabrała tematyka praw i wolności człowieka.
Od 1997 roku w kwestii przestrzegania praw człowieka w policji polskiej wiele się zmieniło. Między innymi, w KGP i komendach wojewódzkich, powołano pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Jednym z zadań pełnomocników jest dbanie o to, by funkcjonariusze podczas wykonywania czynności służbowych zawsze pamiętali o prawach i wolnościach obywateli.
Zadania te realizowane są, między innymi, poprzez szkolenia prowadzone przez samych pełnomocników, jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
O skuteczności takich przedsięwzięć świadczy np. fakt, że w dniach 5 i 6 sierpnia br. w siedzibie ONZ w Genewie, obrona XVII, XVIII i XIX Sprawozdania Okresowego RP z realizacji postanowień Międzynarodowej Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej, w której brali również udział przedstawiciele policji polskiej, została
oceniona bardzo wysoko przez instytucje międzynarodowe.
Z poważaniem:
asp. sztab. Wojciech Wybraniec"

Jak widać więc przeprosin nie będzie. Czy Agata i Piotrek przyjmą zaproszenie na spotkanie?
Ich reakcję poznamy w poniedziałek podczas specjalnej konferencji prasowej we Wrocławiu.

Etykiety: , , , , , , ,

3 Comments:

At 14 sierpnia, 2009 10:58, Anonymous Anonimowy said...

cała prawda o arogancji polskiej policji oni zachowują się niczym okupacyjna granatowa policja i tak traktują obywateli

 
At 19 sierpnia, 2009 15:57, Anonymous Anonimowy said...

A ja z koleji sie zastanwiam czy skarzący powinni przepraszać społeczeństwo i podatników za to, że to ono własnie pokryje całe odszkodowanie dla ofiar policji. I po namyśle stwierdzam, ze na ich miejscu też bym nie przepraszał tego społeczeństwa.

 
At 19 listopada, 2009 12:21, Anonymous Anonimowy said...

"Jednym słowem policja z natury rzeczy jest aparatem terroru i przymusu. Można powiedzieć “taką mają pracę”, ale to nie jest praca jak każda inna."
Ale nie twierdzi tak zupełnie wolf z forum
http://www.forum.scenaonline.org/memberlist.php?mode=viewprofile&u=17
Pogadajcie o tym z nim. On nie ma nic przeciwko takiej pracy i traktuje ja jak kazda inną. Nie raz dal to do zrozumienia.

 

Prześlij komentarz

<< Home