11.8.09

Rząd idzie na wojnę ze związkowcami z KGHM?

Rząd ogłosił dzisiaj, że sprzeda 10 procent akcji KGHM w przyszłym roku. Zamieszanie wokół spółki trwa. Jeszcze niedawno premier Donald Tusk i wicepremier Grzegorz Schetyna zapewniali, że w tej kadencji prywatyzacji Polskiej Miedzi nie będzie.

Dzisiaj związkowcy z KGHM przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy (więcej na ten temat tutaj). Od kilku dni wspominają o strajku generalnym. Ewentualne decyzje mogą zapaść już jutro. Już wspierają ich związkowcy z Sierpnia 80, którzy zapowiadają pomoc w organizacji strajków poparcia w całej Polsce.

A premier Donald Tusk jest sam sobie winien. Przed wyborami, w czasie kampanii i on i Grzegorz Schetyna zapewniali, że nie dopuszczą do prywatyzacji jednej z najbardziej dochodowych firm w Polsce. Ale w ubiegłym miesiącu niespodziewanie Aleksander Grad minister skarbu niespodziewanie ogłosił, że jednak KGHM może zostać sprywatyzowany. Natychmiast odezwali się Grzegorz Schetyna i Donald Tusk. Obaj zaprzeczyli (czytaj tutaj). Teraz premier zmienia zdanie. Ciekawe, który to już raz...

Tymczasem lekkiego życia nie będzie miał teraz Grzegorz Schetyna, który startował w wyborach z okręgu jeleniogórsko - legnickiego. Tym bardziej, że już dają się mu we znaki kibice piłkarskiego Zagłębia Lubin, którym nie podobają się niektóre decyzje personalne w ich klubie (czytaj tutaj)

Oczywiście pozostaje pytanie czy KGHM powinien zostać sprywatyzowany. Czy firma, która w tym roku przyniosła prawie 3 miliardy złotych zysku powinna trafić w prywatne ręce? Tym bardziej, że jak zwykle dywidendę wydoił ze spółki pozbawiając ją środków na inwestycje sam rząd (czytaj tutaj). Na ten temat wolę się jednak jednoznacznie nie wypowiadać, to zadanie ekonomistów.

Poczytaj co Łukasz pisał o KGHM w czasie rządów PiS.

Etykiety: , , , , , ,

2 Comments:

At 11 sierpnia, 2009 21:18, Anonymous Anonimowy said...

Mam nadzieje że rząd dopiero się zajmie świętymi związkowymi krowami...obawiam się niestety że płonną. :(

 
At 13 sierpnia, 2009 23:38, Anonymous forex said...

Jan Kulczyk inwestujac w tej samej branzy surowcow zarabia kokosy podczas gdy KGHM ma straty. Uwolnienie KGHM od politykow przyniesie tylko zysk.

 

Prześlij komentarz

<< Home