20.11.08

Unijna biblioteka cyfrowa w internecie

Rozpoczyna działalność pierwsza, unijna biblioteka cyfrowa. Na stronie www.europeana.eu znalazły się zeskanowane książki, manuskrypty, mapy, fotografie, arcydzieła europejskiego malarstwa, oraz archiwalne filmy. Na początek 2 miliony takich plików z całej Unii, z Polski niewiele.

Jak podaje IAR - na portalu można znaleźć m.in. Angielską Wielką Kartę Swobód, dzieła Picassa, "Boską komedię" Dantego i filmy dokumentalne z najważniejszych wydarzeń XX wieku. Zgromadzono w niej zbiory z prawie tysiąca organizacji kulturalnych z całej Europy.
Największy wkład w utworzenie Europeany miała Francja, skąd pochodzi ponad połowa zarchiwizowanych w sieci pozycji. Polska zaoferowała między innymi rękopisy Chopina, ale na razie jej udział jest skromny - zaledwie 0,1% wszystkich zbiorów. Zasoby unijnej biblioteki cyfrowej to na razie 2 miliony dzieł i każdy będzie miał do nich swobodny dostęp. Do 2010 roku ma być 10 milionów zbiorów w sieci.

Dzisiaj rano strona już działała, ale chodziła bardzo wolno. Dlugo trzeba czekać na odnalezienie wyszukiwanego słowa.

Etykiety: , , , , , , ,

1 Comments:

At 21 listopada, 2008 09:11, Anonymous Anonimowy said...

pomysł niezły. Publikować. Wszystko. Łącznie z Mein Kampf. Nie jest to zgryźliwość. Naprawdę jestem za tym by wszystko (w miarę możliwości) udostepnić.

 

Prześlij komentarz

<< Home