15.6.09

TVN24: o studentach bez studentów

TVN 24 dzisiaj omawia nowy projekt nowej ustawy o studiach dziennych autorstwa ministerstwa nauki. Według założeń Barbary Kudryckiej - tylko jeden kierunek studiów będzie bezpłatny, za drugi 90 procent studentów będzie musiało zapłacić (pozostałe 10 procent najlepszych studentów będzie mogło studiować nieodpłatnie). O projekcie minister Kudryckiej napisała w sobotę Gazeta Wyborcza.

Pomysły minister Kudryckiej mogą podobać się albo nie. Ale sprowadzać je do sporu politycznego między PO a PiS to kuriozalny pomysł. A taki schemat TVN24 od rana stosuje: najpierw fragment konferencji PiS, potem wypowiedź samej pani minister i komentarz dziennikarza. A w serwisie o 15.00 dodatkowo ze zdumieniem usłyszałem, że studenci nie protestują przeciwko projektowi ustawy i szlag mnie trafił. Wystarczy wybrać się na uczelnię, chociażby na Uniwersytet Wrocławski - w Instytucie Historii sam widziałem kilkanaście plakatów zapowiadających protest z napisem "nie płatnym studiom".

Może studenci nie są tacy ograniczeni jak pani dziennikarce się wydaje?
Proponuję przeczytanie chociażby komentarza na blogu odzyskajedukacje. Oto fragment:
"Spełnia się najczarniejszy z możliwych scenariuszy rozwoju dla szkolnictwa wyższego. Tym najczarniejszym scenariuszem jest oczywiście Barbara Kudrycka, ale mówiąc szerzej to jest to scenariusz, który obecny rząd ustami wielu ministrów forsuje w wielu dziedzinach. Jest to systematyczne wprowadzanie opłat, tak byśmy powoli do nich się przyzwyczajali. Podłość całej sytuacji potęguje to, że Kudrycka wyczula nastroje części kadry uniwersyteckiej i utrzymuje, że wprowadza opłaty po to, żeby biednym było lepiej. Co więcej mówi wręcz, że wprowadzenie opłat za drugi kierunek studiów rozszerzy (sic!) dostęp do bezpłatnej edukacji"
.

Ciekawe jak podobny pomysł przyjęłyby media gdyby był autorstwa byłego ministra Romana Giertycha:-) Czy wtedy obeszłyby się z nim łagodnie? Może rzeczywiście obecnemu rządowi PO można więcej.Etykiety: , , , , , , , ,

5 Comments:

At 15 czerwca, 2009 18:50, Anonymous tolep said...

Decyzja powinna należeć do płatników, a tych - jak najbardziej demokratycznie - reprezentują władze RP, a nie organizacje studenckie.

Masz rację przewidując zachowanie mediów w wypadku, gdyby z pomysłem wystapił Giertych, ale stronniczość mediów to nie jakieś odkrycie, tylko oczywista oczywistość wykuta w granitowej skale.

A ja, rzecz jasna, uważam ten pomysł za dobry, niezależnie od tego, kto z nim wystąpił.

Co do tego rozszerzenia dostępu: studentów symultanicznych którzy zwolniliby jedno bezpłatne miejsce po wprowadzeniu opłat jest tak niewielu, że rzecz jest pomijalna statystycznie.

 
At 16 czerwca, 2009 08:59, Anonymous Anonimowy said...

To jest prawdziwe mistrzostwo PO tak walić w swój elektorat i jednocześnie mieć świadomość, że i tak ich poprą. Przecież studenteria, która nie bardzo rozumie pojęcie "wykształciuchu" głosowała en bloc na PO. Tak samo wszyscy twórcy, którzy czapkowali przed PO będą dalej to robić nawet jeśli zwinie się telewizję publiczna ich główną karmicielkę. Tak jak nie znoszę PO tak muszę przyznać, że rządzą mistrzowsko.

 
At 16 czerwca, 2009 09:10, Anonymous Anonimowy said...

Dziennikarstwo jako zawód wpisuje się w ogólną polską bylejakość - skoro można coś zrobić prowizorycznie, to po co robić porządnie. Wszystko ostatecznie można sprowadzić albo do konfliktu PO-PiS albo nawiązać do JP2. I tak to się kręci w redakcjach.

 
At 16 czerwca, 2009 16:08, Blogger antyfaszysta said...

Zgódźmy się co do jednego. Dziennikarstwo nie jest niezależne. Nigdy nie było i nie będzie. Podejmując pracę w jakiejś redakcji dziennikarz podpisuje swoistą lojalkę. Było to już tyle razy roztrząsane, że chyba na serio szkoda słów i klawiatur. A TVN wcale nie odbiega od standardów. I to nie od dziś, czy wczoraj.

 
At 23 czerwca, 2009 19:19, Anonymous Anonimowy said...

a ja słyszałem (od rzecznika MNiSW), że ten projekt był konsultowany z samorządami studenckimi. Być może problemem jest też to, że te reprezentacje studentów są małoreprezentatywne.

 

Prześlij komentarz

<< Home