5.1.09

Rafał Dutkiewicz "sprzedał" finał WOŚP we Wrocławiu za koalicję z PiS?

Wpis Michała Syski (SdPl) z taką tezą pojawił się w niedzielę wieczorem na portalu DolnySlask24. Oczywiście należy potraktować taki scenariusz jako żart. Ale skłania do refleksji, która przetacza się przez dolnośląskie i ogólnopolskie media. Ta kwestia była nawet poruszana na poniedziałkowej konferencji prasowej Jerzego Owsiaka. Dlaczego Wrocław nie będzie miał finału WOŚP w Rynku?

A o tym, że finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we wrocławskim Rynku nie będzie, wiadomo już od grudnia. Rzekomo zawiedli sponsorzy, którzy nie chcieli sfinansować m.in. tradycyjnego już "światełka do nieba". Imprezy nie chciało rzekomo wesprzeć też miasto.

Michał Syska
pisze:

"(...) Włodarze stolicy Dolnego Śląska tłumaczą się brakiem funduszy w miejskiej kasie. (...) A jak jest naprawdę? (...) Otóż cała sprawa wiąże się z faktem zerwania współpracy między wrocławską Platformą Obywatelską a prezydentem Dutkiewiczem. Od tej pory lider Polski XXI może liczyć w Radzie Miejskiej na wsparcie klubu własnego imienia oraz Prawa i Sprawiedliwości. Po przejściu PO do opozycji PiS staje się strategicznym partnerem Rafała Dutkiewicza, a jego (PiS-u) pozycja przetargowa staje się silniejsza. I to właśnie PiS wymógł na prezydencie zaniechanie wsparcia WOŚP"
.

Szczerze mówiąc, nawet gdyby tak było, to wcale bym się nie zdziwił. Polityka jest nieobliczalna. Wyżej jednak cenię Rafała Dutkiewicza. Z jakichś natomiast powodów miasto nie wsparło finału Orkiestry, podobnie jak wcześniej nie uratowało bankrutującego koszykarskiego Śląska Wrocław (ostatnio Zielony - kultowy zawodnik 17-krotnych mistrzów Polski - powiedział bezradnie, że podczas głosowania tegorocznego budżetu nikt nie zaproponował pieniędzy dla Śląska. A ja się pytam - Maćku ((wszystkiego najlepszego z okazji urodzin)) - dlaczego Ty tego nie zrobiłeś?? Przecież leży Ci na sercu Śląsk, Twoja partia - Platforma Obywatelska ma prawo głosu w radzie miejskiej, a Ty jesteś szefem komisji sportu)). Oczywiście, to kwestie nieporównywalne, ale chodzi mi o wybiórcze traktowanie wydatków miejskich pieniędzy.

Ale żeby nie zgubić głównego wątku. Dbające o swoją promocję miasto strzela sobie gola rezygnując z finału WOŚP. Oczywiście, nie ono jest organizatorem, ale to o stolicy Dolnego Śląska z rozczarowaniem na konferencji prasowej mówił Jerzy Owsiak, że nie będzie tu finału. Organizatorzy tłumaczą, że zabrakło sponsorów, a okrojona impreza została przeniesiona pod aquapark (tu czytaj więcej). Sponsorzy mają się rzekomo tłumaczyć kryzysem. I dlatego zabrakło kilkudziesięciu tysięcy złotych? Czy kilku lub kilkunastu firm naprawdę nie stać na taki wydatek???

Dlaczego więc tak naprawdę nie ma finału Orkiestry we wrocławskim rynku?

Na problemy Wrocławia nakłada się przepychanka ogólnopolska. W poniedziałek podczas konferencji prasowej Jerzego Owsiaka doszło do żenującej kłótni z szefem TVP2 o zabrany Orkiestrze czas telewizyjnej transmisji. Z 4,5 godziny został ograniczony o ponad 35 minut. I to w czasie pokazywania "światełka do nieba". Owsiak próbował dochodzić swojego podczas konferencji. Wojciech Pawlak nieporadnie próbował mu odpowiadać argumentując, że konferencja nie jest dobrym miejscem do tego typu rozmów. Ostatecznie Owsiak swoje osiągnął i TVP ogłosiło wieczorem, że Orkiestra będzie trwała 4 godziny 30 minut. Czyli swego rodzaju szantażem osiągnął to, co chciał. Ta kwestia była głównym tematem pierwszego po konferencji serwisu TVN 24, które wraz z TVN także będzie pokazywać (już drugi rok z rzędu) finał WOŚP. Cała ta sytuacja niewątpliwie nie sprzyja atmosferze wokół Orkiestry, która już dawno nie była tak napięta.

Czy to znak, że WOŚP w dotychczasowej formule wyczerpuje się? Przez te wiele lat zrobiła wiele dobrego, choć wiele osób miało o niej krytyczne zdanie. Sam zastanawiałem się nieraz, czy Polacy powinni zastępować rząd w finansowaniu kupna sprzętu dla państwowych szpitali. Przecież płacimy na to podatki. No ale skoro nasze pieniądze są zżerane na inne cele, to ktoś te urządzenia musi kupić...

W tym roku Orkiestra gra na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Wrocław, w którym klinikę hematologii dziecięcej dzielnie od lat prowadzi prof. Alicja Chybicka, nie będzie miał finału w centrum miasta...

Etykiety: , , , , , , , , , , , ,

11 Comments:

At 05 stycznia, 2009 21:56, Anonymous Unicorn said...

A niby to prawica uwielbia teorie spiskowe :)
Nie rozumiem waszego uwielbienia dla Syski. Po poście w którym kłamał na temat AK czuję w związku z tym, co najmniej niesmak...

 
At 05 stycznia, 2009 22:37, Blogger pinio said...

Unicorn:
a dlaczego uwielbienie? PO prostu fajna hipoteza, nieprawdziwa ale fajnie wpisała się jako wstęp do tekstu o WOŚP.

 
At 05 stycznia, 2009 23:36, Anonymous Unicorn said...

Dlaczego nie fersztejen ;)

 
At 06 stycznia, 2009 02:56, Anonymous Piotrek said...

Syska nie jest do wielbienia. Do wielbienia są politycy typu Rydzyk, Korwin-Mikke czy J.Kaczyński. Proszę nie mierzyć innych swoją miarą:)

 
At 06 stycznia, 2009 11:46, Blogger Patrycja said...

Co do "rzekomego potencjalnego spisku firm" - nie sądzę aby firmy kasy nie dawały bo ktoś im powiedział, że lepiej nie. Wro i DS będzie odczuwał kryzys (wirtualny czy nie, ale będzie) - ale to temat osobny. Tak jak głównym hasłem w korporacjach było zawołanie "wigilii w tym roku nie będzie", tak też właśnie firmy i firemki nie zdecydowały się dać kasy bo trzymają budżety na "czarną godzinę" - czy ona nadejdzie - obaczymy. Ale jest (czy był) to dobry pretekst na koniec roku aby wręczyć sporo wypowiedzeń z pracy (i to w całkiem tłustych firmach we Wro). Może hasło kryzys jest w tym wypadku dobrym słowem wytrychem na zkręcenia kurka sponsoringu.
Inna sprawa: bo można się zapytać tak: a na wypasionego sylwestra w Rynku było i na gażę blondynki w stringorach też się znalazło. Więc dlaczego nie Orkiestra? Ano, można popatrzeć się na to też z takiej strony: hucpa i wiocha sylwestrowa robi dobrze włodarzom i promocji (najlepszy sylwester, tłuszcza szaleje, prezydent składa życzenia, Dodka wije się goła na scenie). Natomiast Orkiestra to Owsiak, raczej centralna inicjatywa, Wro jest tylko tłem, jednym z wielu miast, w których odbywają się zbiórki, koncerty, trudno w takim kontekście lansować się indywidualnie.
A dzieci chore na raka? Eh, rok temu jedna z moich potencjalnych klientek rozkręcająca projekt prywatnego szpitala na pytanie o leczenie i profilaktykę nowotworową odpowiedziała tak: "rak? rak to się nie opłaca. nikt o nim nie chce słuchać, a po za tym to ludzie bez pieniędzy chorują". Tyż prawda - moja matka choruje, na onko w niu-jorku nas nie stać, ba nawet na to w Polsze prywatne - więc w sumie "pani doktor" miała rację: to problem biednych.
Nie chcę tu jakoś szczególnie iść w wielkie wzniosłe tony, bo nie mam ambicji naprawiania zła świata (świat w twoich rękach ale przegub ci wymięka - jak kiedyś zadrwił Janerka z Lipińskiego) - więc powiem tak: żenuje mnie to co stało się z Orkiestrą we Wro (mieście spotkań), ale nie zauważyłam też szczególnego wstrząsu, akcji protestacyjnych, lobbingu elit u prezydenta, medialnej akcji... Ot - temat na chwilę. Tak jak i cała ta charytatywność na pokaz. Chociaż i tak lepsza taka niż żadna. Więc jednak szkoda Orkiestry.

 
At 06 stycznia, 2009 20:51, Anonymous Unicorn said...

Po tamtym wpisie dla mnie to zwykły lewicowy leszcz. Rozumiem reklamę lokalnych polityków ale to jest bezsensowne.

 
At 06 stycznia, 2009 22:11, Anonymous Anonimowy said...

Panie Popcorn,

nie pisałem o AK, ale o NSZ:
- że to byli antysemici,
- że Brygada Świętokrzyska NSZ współpracowała z hitlerowcami (o czym sporo przeczytałem m.in. na witrynie wszechpolaków).
pozdr. M.S.

 
At 07 stycznia, 2009 11:34, Anonymous Unicorn said...

To poproszę więcej "faktów".
Jeśli są takie jak poniższe nie mam więcej pytań:
"Zreszta Rafał Orszak gloryfikuje Narodowe Siły Zbrojne - formację militarną z okresu II wojny światowej założonej przez polskich nacjonalistów. NSZ były jednoznacznie antysemickie (wystarczy poczytać dokumenty z czasów wojny), dokonywały zabójstw Polaków pochodzenia żydowskiego i współpracowały z hitlerowcami (Brygada Świętokrzyska".
Ani słowem o komunistach, prawda?

 
At 07 stycznia, 2009 11:46, Anonymous Unicorn said...

Ps.W szeregach NSZ było całkiem sporo Żydów. Jak nazwać Żydów zabijających Żydów- komunistów? Zapewne to antysemici :>
Zdrówko i powodzenia w karierze!

 
At 10 stycznia, 2009 11:29, Anonymous Anonimowy said...

jak se Owsiak chce, niech se robi. Wymuszanie poparcia za wszelką cenę dla tego gościa to przegięcie.

 
At 24 lutego, 2009 23:12, Anonymous Anonimowy said...

Precz z Dutkiewiczem. Prezydent Wrocławia, Dutkiewicz, to zwykły leszcz. Dla własnych, politycznych celów sprzeda znacznie więcej niż finał WOŚP. Dostaje pieniądze za zarządzanie miastem i wydaje wcale nie małe publiczne pieniądze, które to miasto ma nie dzięki Dutkiewiczowi ale dzięki potencjałowi miasta, który powstawał latami. Nie wspomnę o traconych setkach milionów złotych bo urzędnik "zapomniał" wysłać sprzeciw do Urzędu Zamówień Publicznych i Most Milenijny kosztował 100 mln więcej. Koleś p. prezydenta, szef lotniska "zapomniał" złożyć wniosek o dofinansowanie nakładów na bezpieczeństwo portu. 20 mln zł poszło się dymać. Ktoś za to odpowiedział? Kolesie p. prezydenta za nic nie odpowiadają. Koszty inwestycjie w Polsce maleją, firmy dają tańsze oferty. Nowy most w Warszawie będzie o 100 mln zł tańszy niż miał kosztować rok temu. Koszt stadionu na Euro we Wrocławiu ciągle rośnie, 500 mln, 600, ostatnio miłościwie panujący prezydent ogłosił, że nie będzie droższy niż 730 mln a w zamian za to miasto nie kupi nowego taboru komunikacyjnego. Krazy po kraju legenda Dutkiewicza za sprawą dupoliza Sawki z lokalnej Wyborczej. Nie wiem co na to Michnik ale wrocławska "Wyborcza" to tuba Dutkiewicza a Sawka pewnie ma zamiar ustawić się przy jego boku. Za miejskie pieniądze Dutkiewicz stawia sobie Instytut Kultury, gdzie zatrudnia swoich giermków. Ostatnio postanowił przechwycić Instytut Technologiczny EIT Plus z miliardem euro i ze swoimi urzędnikami zamierza te pieniądze zjeść. Po co to piszę? Jeśli chcemy uchronić ten kraj przed kolejnym oszołomem to krzyczmy głośno: Precz z Dutkiewiczem.

 

Prześlij komentarz

<< Home