16.12.08

Produkcja nazistowskich pamiątek będzie zakazana?

Prace nad projektem zmian w kodeksie karnym autorstwa PiS rozpoczyna Sejm. To efekt artykułu Polski Gazety Wrocławskiej, która ujawniła wrocławską fabrykę nazistowskich pamiątek.

Za produkowanie nazistowskich i komunistycznych gadżetów będzie grozić nawet do dwóch lat więzienia. Nie będzie można też nimi handlować w internecie. Projekt zmian stworzyła posłanka PiS, była wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa. Po tym jak Marcin Rybak z Polski - Gazety Wrocławskiej ujawnił, że we Wrocławiu są produkowane takie przedmioty okazało się, że nie jest to zabronione. ABW zabezpieczyła co prawda tysiące takich odznaczeń, medali i plakietek ale zarzutów właścicielowi zakładu nie postawiła.

Pozostaje oczywiście pytanie czy jest sens zakazywania takiej produkcji. Nabywcy twierdzą wszak, że są kolekcjonerami, z drugiej strony co to za zbieracz, który kupuje podróbki a nie szuka dostępu do oryginałów. Są tu wątpliwości podobnie jak z wydawaniem Mein Kampf Adolfa Hitlera. Wydawcy łamią zwykle prawo autorskie, bo niemiecki land, do którego prawa należą nie zezwala na drukowanie biblii faszystów. Proces w tej sprawie toczy się we Wrocławiu (czytaj o tym tutaj).

Etykiety: , , , , , ,

3 Comments:

At 16 grudnia, 2008 22:05, Anonymous Anonimowy said...

no to posypią się kary za koszulki z che guevarą. grupy rekonstrukcyjne zejdą do podziemia. no i po co? pisowi jest wciąż za mało przestępców, dla nich najlepiej by każdy obywatel miał jakiś wyrok.

 
At 17 grudnia, 2008 14:45, Blogger Patrycja said...

no właśnie, a jak to będzie z produkcją takich rzeczy na eventy albo wydarzenia typu filmy, rekonstrukcje walk? Czy trzeba będzie mieć niezbędne zezwolenie, czy może coś w rodzaju koncesji za kasę:-), albo zamawiać tylko i wyłącznie u wyznaczonego przez państwo okazyjnego producenta? Bez sensu.

 
At 18 grudnia, 2008 18:49, Anonymous Anonimowy said...

a Komunistycznych już nie?

 

Prześlij komentarz

<< Home